České zemědělství nabírá nový směr

Podpora produkce ustoupí podpoře krajinotvorby a péči o její pestrost při zachování českých zvláštností Za uplynulých patnáct let došlo v českém zemědělství k výrazným změnám. Původně centrálně řízené a spravované odvětví prošlo razantním vývojem a změnami, a tak jsou dnes jeho hlavní ukazatele, např. produktivita práce, plně srovnatelné s vyspělými státy Evropy.

Určité srovnatelné výhody vyplývající z historické pozice a ekonomických parametrů České republiky, jako jsou velké výrobní celky, by měly zůstat výhodou i nadále, jiné, například nižší cena půdy, nebo levnější pracovní síla, se dříve, či později přiblíží až vyrovnají vyspělým zemím Evropy. Zemědělci sice stále zápasí s určitými nevýhodami, jako je zastaralý vozový park, hospodaření na pronajaté půdě, nebo celková zadluženost. I zde však lze očekávat postupná zlepšení, ať již za pomoci účelových dotací směřujících k modernizaci provozů, či díky postupně se zvyšující kapitálové síle podniků.

Nové základy

Vstupem do EU jsme položili základy novodobé historie českého zemědělství. Takového zemědělství, které rozšiřuje svou úlohu producenta potravin o nové funkce, mnohem více orientované na venkov jako celek, krajinu, na péči o vodní zdroje a lesy. Struktura finančních toků do zemědělství se oproti současnosti bude postupně měnit na podporu a rozvoj venkova, života na venkově a na obnovu a budování infrastruktury. Podpora produkce ustoupí podpoře krajinotvorby, péči o její pestrost, o zachování specifik a jejich ochranu. Přestože je celosvětovým trendem stále větší koncentrace výrobních celků, je zcela zřejmé, že v agrárním a zpracovatelském sektoru budou mít své nezastupitelné místo a úlohu i malé a střední podniky. Na jedné straně například jako hospodáři v extenzivních podmínkách, kam nemůže velká technika, na straně druhé jako výrobci regionálních produktů a specialit. Zvyšování konkurenceschopnosti Nový směr vychází právě z těchto trendů a je opřen o širokou základnu poznatků současnosti a vývoje situace ve světě i EU. Samozřejmostí je úzká provázanost na evropský model zemědělství. Celá veřejnost již patrně zaslechla pojmy, jako jsou mimoprodukční funkce zemědělství, pastevní chov, nitrátová směrnice, welfare zvířat, Natura 2000, integrovaná prevence a omezování znečištění, energetické plodiny, či hospodaření s odpady.

Právě z provázanosti agrárního sektoru se všemi složkami životního prostředí se otevírají široké možnosti uplatnění a využití současných aktivit a tyto základní principy a prvky jsou zpracovány v Koncepci agrární politiky na roky 2004 - 2013. Rozvíjí se a posilují současné změny, kroky a opatření. Důležité zůstává zvyšování konkurenceschopnosti zemědělské prvovýroby a potravinářského průmyslu se zachováním přiměřené zaměstnanosti a zlepšení životní úrovně jak zde, tak pro celý venkov. Ruku v ruce s tím jdou opatření k omezení rizikovosti podnikání v sektoru, udržení potřebného rozměru prvovýroby a zpracovatelských podniků. Ekologické zemědělství V návaznosti na přírodní katastrofy z let minulých jsou vytyčeny cíle směřující ke zvýšení retenční schopnosti obhospodařovaných ploch, včetně kroků vedoucích ke zlepšování kvality podzemních i povrchových vod. Z pohledu péče o krajinu a o biodiverzitu jsou stanoveny kroky vedoucí ke zvyšování biologické rozmanitosti, posílení pestrosti, bohatosti a větší péče o prostředí jako životního prostoru pro člověka, zvěř i rostliny. Jde o vhodné a racionální využití zemědělské produkce jako netradičních a obnovitelných zdrojů energie. Velkou perspektivu před sebou má ekologické zemědělství a celoevropským předpokladem je jeho další rozvoj. Velký důraz je zaměřen na rekreační význam krajiny, lesa a vodních ploch. Pamatováno samozřejmě bylo na geografické, sociální a ekonomické podmínky ČR a všech specifik. Podařilo se vymezit základní představy a obecné podmínky, ve kterých se bude agrární sektor nacházet a zemědělští podnikatelé i celá naše veřejnost má možnost získat informace, kterým směrem se současné zemědělství vydává. Odklon od intenzívní produkce mléka dává prostor pro chov krav se zaměřením na masnou produkci

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info