Lékaři dají šanci milovníkům vína. Chtějí je zkoumat
17.01.2005 | Mladá fronta Dnes
Máte rádi víno a chcete zjistit, jak se jeho pití projeví na vašem zdraví? Pak máte jedinečnou šanci přihlásit se do projektu lékařů plzeňské fakultní nemocnice. Odborníci hledají stovku dobrovolníků, kteří budou pod jejich dozorem pít bílé víno. Lékaři z Plzně chtějí zjistit, jak se pravidelná konzumace vína projevuje na zdraví konzumentů. Za sebou už mají jeden průzkum. A ten mluví ve prospěch vína. Nesmí se to s ním však přehánět - ideální jsou dva tři decilitry kvalitního bílého vína třikrát týdně. Když se k tomu přidá třikrát do týdne sportování, denně ovoce a zelenina, rozhodně by si člověk neměl uškodit.
„Víno posiluje obranyschopnost organismu a snižuje rizika civilizačních chorob, například kornatění tepen a jejích komplikací, jako je srdeční infarkt a mozkové příhody, rakoviny nebo cukrovky,“ vysvětluje závěry výzkumu přednosta Ústavu klinické biochemie a hematologie Fakultní nemocnice v Plzni Jaroslav Racek.
Zatímco během prvního projektu lékaři testovali účinky vína na mužích ve věku od 30 do 60 let, tentokrát se do něj mohou zapojit i ženy. Věková hranice je posunuta nad 40 let. Podmínkou je, že měsíc před průzkumem a měsíc po něm testující nebudou moci pít téměř žádný jiný alkohol než testované víno. Lékaři také chtějí pomocí vitaminů ovlivnit jeden z nepříznivých vlivů pití vína. „Zvyšovala se hladina jedné aminokyseliny, která se běžně vyskytuje v organismu. Pokud je její hladina vysoká, může poškozovat cévní výstelku a vést ke kornatění tepen,“ popisuje zápory pití vína přednosta ústavu Jaroslav Racek.
Lidé, kteří mají zájem o výzkum, se mohou přihlásit na internetové adrese www.fnplzen.cz/atlas/vino.
Další články v kategorii
- Potravinami Moravskoslezského kraje jsou perníkové uši, marmeláda či tlačenka (05.06.2026)
- Souhrn událostí uplynulého dne – 4.6. 2026 (05.06.2026)
- Monitorovací výbor OP Spravedlivá transformace jednal v Mostě o dalším postupu programu (04.06.2026)
- Na obzoru jsou další deště (04.06.2026)
- Společnost Hanka Mochov spustila sklizeň nových brambor, kvalita je velmi dobrá (04.06.2026)
- Šakali se šíří i kvůli úbytku vlků, mohou osídlit až tři čtvrtiny Evropy (04.06.2026)
- Pokud se farmář ozve, může prodávat do tří týdnů. Rohlíku chybějí dodavatelé (04.06.2026)
- Škody po mrazech letos nahlásilo 42 pěstitelů jahod, o 20 méně než v roce 2024 (04.06.2026)

Tweet



