Svijany chtějí vyrábět nealkoholické pivo
30.06.2005 | Mladá fronta Dnes
Po úspěchu se svými alkoholickými nápoji se chystá Pivovar Svijany proniknout na trh s nealkoholickými pivy. Ředitel pivovaru František Horák uvedl, že firma ho začne určitě vyrábět ještě letos. "Chceme to zkusit, ještě jsme ho nikdy nedělali," uvedl Horák. Podle něj by se mohlo na trhu uchytit. "Myslím, že pro řidiče je to mnohem lepší než sladká limonáda," podotkl. Svijanský pivovar by se tak zařadil mezi čtrnáct českých výrobců nealkoholického piva.
Podle statistik spotřeba piva s minimálním obsahem alkoholu mírně roste. "Mnoho pivovarů se tomu nevěnuje, je to jen okrajový sortiment," řekl Petr Brynych z Výzkumného ústavu pivovarnického a sladovnického. Podle něj je výroba nealkoholického piva o něco složitější, než u normálního. "Jsou dva způsoby. Buď se uvaří a pak se různými cestami odstraňuje alkohol, nebo se kvašení vede tak, že pivo má maximálně půl procenta alkoholu," dodal Brynych. Jakou cestu zvolí svijanský pivovar zatím není jasné.
Pivovar letos investoval dalších čtyřicet milionů korun do svého rozvoje, celková kapacita už tak dosáhla 230 tisíc hektolitrů ročně. "Máme novou stáčírnu na sudy, spilku a ležácké sklepy," vypočetl Horák. Odbyt piva stále roste, letos zřejmě poprvé uvaří ve Svijanech více jak 200 tisíc hektolitrů. "Zatím tomu výsledky nasvědčují," dodal Horák. Ještě před sedmi lety hrozil přitom pivovaru zánik.
Další články v kategorii
- Oblíbený samosběr hrášku v Olomouci začíná. Je slaďounký, láká pěstitel (14.06.2026)
- Úprava seznamu mléčných výživ stahovaných kvůli obsahu cereulidu (13.06.2026)
- Sladké, slané i masové. Otestovali jsme lízátko IKEA a výsledek překvapil (12.06.2026)
- Co rozhoduje o kvalitě kompostu? Výzkumníci ukazují, jak z bioodpadu vytěžit maximum (12.06.2026)
- Konec prázdných žaludků i bariér v učení: Ministerstvo školství spustilo program podpory pro ZŠ (12.06.2026)
- Sněmovní jednání svolané opozicí k dotacím Agrofertu skončilo bez výsledku (12.06.2026)
- Kuřata z Česka obsahovala pesticid. Varování dali slovenští veterináři (12.06.2026)
- Vědci testují nový způsob ochrany rajčat před bakteriemi pomocí virů (12.06.2026)
- Lesy ČR loni zvedly zisk o 12 procent na 5,3 miliardy Kč, státu z něj odvedou 3,3 miliardy (12.06.2026)
- Havlíček: Tresty za týrání zvířat jsou mírné a koalice je navrhuje zvýšit (12.06.2026)

Tweet



