Meinla i Ahold prošetří policie
10.10.2005 | Hospodářské noviny
O obchodní řetězce se kvůli podezření z prodeje zkažených potravin stále víc zajímá policie. V pátek už dokonce obvinila jednu z vedoucích supermarketu Julius Meinl v Českých Budějovicích z trestného činu ohrožení zdraví závadnými potravinami. "Prověřujeme i další osoby," potvrdila ČTK mluvčí českobudějovické policie Alena Toningerová. Šéfka Meinlova supermarketu je podezřelá, že nařídila personálu okrajovat staré a plesnivé uzeniny či sýry, omývat je octem a vracet zpět na prodejní pulty.
Celou síť firmy Meinl v Česku nedávno převzala společnost Ahold. "Převzali jsme sice s personálem i obviněnou zaměstnankyni, ale zodpovědnost je stále na Meinlovi. Obviněná už vedoucí nedělá a teď je v pracovní neschopnosti," uvedla mluvčí Aholdu Kateřina Černá.Meinlu nyní hrozí za prodej závadných a starých potravin, zjištěný Státní zemědělskou a potravinářskou inspekcí, statisícové pokuty.
Klidně spát však nemůže ani samotný Ahold. Jeho jindřichohradeckou prodejnu Hypernova inspekce 21. září nařídila na několik dní uzavřít, protože v hypermarketu řádily myši. "Byl to však naprosto ojedinělý případ. Doslova jsme prolezli celou prodejnu od sklepa po půdu, vše vyčistili a už 26. září znovu otevřeli," říká Pavel Mikoška, manažer Aholdu pro kvalitu.Koncem září ale inspektoři zase našli v Hypernově v pražských Nových Butovicích paštiky a salámy, na nichž byla špatně označena doba trvanlivosti. "Chyba ovšem byla na straně dodavatele," vysvětluje Jiří Klíčník, jenž má v Aholdu na starost hypermarkety. Dokládá to omluvným dopisem od slovenské společnosti ANPRO.
Do třetice zveřejnila televize Nova reportáž z téhož butovického hypermarketu, kde skrytá kamera přistihla řezníka a jeho šéfa při hovoru o vracení zkaženého masa zpět na pulty. Tento případ by nyní měla také prověřit policie."Vítáme rozhodnutí Ministerstva zemědělství prošetřit věc policií. Očekáváme, že se jasně prokáže naše nevina," tvrdí mluvčí Aholdu Kateřina Černá.Klid ale supermarkety mít nebudou, pokoj jim nedají ani politici. Ministr průmyslu Milan Urban včera v televizní diskusi vyzval Ahold, aby změnil své praktiky. Ministr zemědělství Petr Zgarba dnes hodlá oznámit zvýšení pokut, udělovaných státní potravinářskou inspekcí, zřízení speciální telefonní linky, kde budou moci lidé oznamovat přečiny řetězců, a záměr nechat mnohem častěji vyšetřovat postupy obchodníků policií.
Další články v kategorii
- Lesní koupel: Tajemství japonského Shinrin-yoku funguje i v Česku (18.06.2026)
- Úřady v Česku zaznamenaly 25 podezření na zdravotní potíže z kojeneckého mléka (18.06.2026)
- EP schválil zmírnění pravidel pro nové genomické techniky šlechtění rostlin (18.06.2026)
- Ekologové připravují stínový Národní plán na obnovu přírody (18.06.2026)
- Ministr životního prostředí jmenuje nového šéfa KRNAP (18.06.2026)
- Snížení cen potravin a nealkoholických nápojů utlumilo inflaci (18.06.2026)
- V Řecku bojují proti zdražování portálem na srovnávání cen zboží denní potřeby (18.06.2026)
- „Prase na mě zaútočilo dvakrát.“ Žena popsala zážitek z Prahy, problém je čím dál větší (18.06.2026)
- Ministr zemědělství se sešel u kulatého stolu se zástupci ovocnářského sektoru. Řešila se nová strategie (18.06.2026)
- Poslanci Evropského parlamentu schválili zákaz nazývat bezmasé alternativy slovy "steak" či "játra" (18.06.2026)

Tweet



