Rybáři opravují rybník Karlák
17.10.2005 | Domažlický deník
Domažličtí rybáři v těchto dnech dokončují opravu posledního ze svých rybníků. Hráz rybníku Karlák pod Nevolicemi, o který příznivci Petrova cechu usilovali dlouhou řadu let, získali do svého vlastnictví teprve vloni na podzim. Až po nedávném výlovu asi padesáti metráků kaprů, amurů a línů proto mohli začít s kompletní opravou. "Jenom zbrusu nový požerák z betonu nás vyšel na nějakých osmadvacet tisíc korun. Dostat jej na místo, usadit jej na dno a nasadit na odtokovou rouru nebude snadné," správně tušil hospodář Václav Vlček nastávající obtíže.
A ty přišly. Asi desítka rybářů se od čtvrtečního odpoledne zpočátku marně snažila s pomocí jeřábu Václava Podskalského umístit do správné polohy tři tuny vážící požerák.
"Nebylo to nic jednoduchého, skončili jsme kolem sedmé hodiny večer. A to ještě musíme část dobetonovat. Ale starý čap byl dřevěný a asi patnáct nebo dvacet let starý. Čap z betonu je na furt," řekl nám předseda rybářské organizace Karel Amerling. Celkově asi pětatřicetitisícová investice by měla zamezit ucpávání odtokové roury.
Kromě požeráku ale rybáři budou o víkendu pokračovat s prací na vybudování bezpečnostního přepadu. V minulosti se totiž při jarním tání a deštích stávalo, že hráz rybníku přetekla.
"Jednou jsme sem dokonce museli nechat navozit třináct tater zeminy. Nové zařízení by mělo odolat padesátileté vodě," dodává Karel Amerling, po němž rybník získal název. Karlák zůstane i po skončení oprav vypuštěný, aby přes zimu vymrznul. Napuštěn a zarybněn bude až na jaře.
Další články v kategorii
- Souhrn událostí uplynulého dne 18. 6. 2026 (19.06.2026)
- Lesní koupel: Tajemství japonského Shinrin-yoku funguje i v Česku (18.06.2026)
- Úřady v Česku zaznamenaly 25 podezření na zdravotní potíže z kojeneckého mléka (18.06.2026)
- EP schválil zmírnění pravidel pro nové genomické techniky šlechtění rostlin (18.06.2026)
- Ekologové připravují stínový Národní plán na obnovu přírody (18.06.2026)
- Ministr životního prostředí jmenuje nového šéfa KRNAP (18.06.2026)
- Snížení cen potravin a nealkoholických nápojů utlumilo inflaci (18.06.2026)
- V Řecku bojují proti zdražování portálem na srovnávání cen zboží denní potřeby (18.06.2026)
- „Prase na mě zaútočilo dvakrát.“ Žena popsala zážitek z Prahy, problém je čím dál větší (18.06.2026)
- Ministr zemědělství se sešel u kulatého stolu se zástupci ovocnářského sektoru. Řešila se nová strategie (18.06.2026)

Tweet



