Cukrovarníci měli velmi úspěšný rok
12.12.2005 | Olomoucký den
Za mimořádně dobrý považují letošní rok zpracovatelé cukrové řepy. Pochvalují si nejen nadprůměrnou cukernatost, ale i vysoké výnosy přesahující šedesát tun z hektaru. Většina cukrovarů v těchto dnech kampaň pomalu ukončuje. Jako první v Olomouckém kraji uzavřeli kampaň v Kojetíně na Přerovsku. "V našem dalším závodě v Němčicích skončíme dnes a až do června budeme zpracovávat tzv. těžkou šťávu. S kvalitou řepy jsme velmi spokojeni, cukernatost se blížila až k devatenácti procentům,"řekl agronomický ředitel společnosti Eastern Sugar Jiří Kubíček.
Za jednu z nejlepších považuje letošní sklizeň ředitel Litovelské cukrovarny Ivo Mikstein. "Cukernatost se u některých pěstitelů pohybovala kolem dvaceti procent. Je to mimořádně dobrý výsledek, který odborníci léta nepamatují. Počasí bylo pro cukrovku doslova ideální. Optimální byly jak podzimní teploty, tak dostatek srážek,"sdělil Mikstein. Litovelský závod zpracuje do 14. prosince, kdy kampaň končí, asi 160 tisíc tun cukrové řepy. Z tohoto množství vyrobí přibližně 25 a půl tisíce tun cukru. "Před začátkem sezony jsme za 32 milionů korun pořídili nový kotel na hnědé uhlí. Nové zařízení umožnilo navýšení zpracovatelské kapacity. Díky lepším parametrům má i příznivý vliv na životní prostředí,"dodal Mikstein.
Nejdelší kampaň očekávají ve Vrbátkách na Prostějovsku. Výroba poběží až do 20. prosince. "S kvalitou řepy a výnosy jsme nadmíru spokojeni. Zpracujeme přibližně 170 tisíc tun řepy, cukru vyrobíme přes 26 tisíc tun,"sdělil ředitel Václav Řehák.
Další články v kategorii
- Udělejme z krmení zvěře vánoční zvyk, který opravdu pomůže (23.12.2025)
- Vláda souhlasí se záměrem obnovit daňové zvýhodnění vína, zákon připraví vlastní (23.12.2025)
- Čína zavádí vysoká cla na mléčné výrobky z EU, podle Bruselu neoprávněně (23.12.2025)
- Proč jedle neopadá a smrk je historicky králem českých Vánoc? (23.12.2025)
- Mýty italské kuchyně. Historik bourá legendy o ikonických pokrmech, čelí výhrůžkám (23.12.2025)
- Pavel Vacek: Kapr je jednička, sváteční polévky střídáme (23.12.2025)
- Potravinářská inspekce zjistila v tržní síti masné konzervy z dovozu falšované sníženým obsahem masa a s nedeklarovaným alergenem (23.12.2025)
- Babiš vloží Agrofert do fondu RSVP Trust (23.12.2025)
- Tento legendární stroj měnil venkov: Příběh nejrozšířenějšího traktoru Evropy (23.12.2025)
- Souhrn událostí uplynulého dne 22. 12. 2025 (23.12.2025)

Tweet



