Odklízení sněhu ze střech není povinností hasičů, ale majitelů objektů
21.02.2006 | Liberecký den
Pod návaly dojmů z událostí uveřejněných v médiích v posledních dnech docházejí naši občané mylně k závěru, že Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje je povinen odklízet sníh z budov soukromých vlastníků, právnických a fyzických podnikajících osob.Denně se množí žádosti o odstranění sněhu ze střech s argumentem: „V televizi přeci ukazovali, jak hasiči uklízí sníh.“ Při odmítnutí bývají hasiči často slovně napadáni a je jim vyhrožováno, že si občané budou stěžovat. Hasičům se stále bohužel nedaří lidem vysvětlit, že majitelé objektů si plně ručí za své stavby a mají včas možnost využít komerčních služeb k zamezení vzniku nebezpečí.
Jednotky hasičů jsou předurčeny k záchranné činnosti a nemohou být blokovány při shazování sněhu ze střech, nebo jiné úklidové činnosti, která bezprostředně neohrožuje životy a majetek občanů. Příslušníci Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje pouze provádějí podle nařízení Generálního ředitelství systematické kontroly v budovách s plochou střechou s větším počtem shromažďovaných osob, při kterých je kontrolován především stav únikových východů a zároveň je posouzena vrstva sněhu a dáno případné doporučení pro jeho odstranění.
Občanům Libereckého kraje hasiči doporučují, pokud se nejedná o přímé ohrožení, aby se s žádostmi o úklid sněhu ze střech obrátili na technické služby, popřípadě na starosty obcí, kteří jim mohou pomoci vyhledat příslušné komerční firmy.
Další články v kategorii
- Provozovateli jatek v Holešově meziročně vzrostl čistý zisk a také tržby (20.12.2025)
- Státní veterinární správa začala ode dneška kontrolovat prodeje živých kaprů (19.12.2025)
- Španělské úřady prověřují, zda africký mor prasat neunikl z tamní laboratoře (19.12.2025)
- Ve Stálkách na Znojemsku postaví zemědělci šest nových hal pro chov brojlerů (19.12.2025)
- Dohoda EU s Mercosurem o obchodu se odkládá na leden, uvedla von der Leyenová (19.12.2025)
- Park České Švýcarsko plánuje nové projekty, chce nové návštěvnické centrum (19.12.2025)
- Německo a Španělsko vyzvaly lídry EU k podpoře dohody s Mercosurem (19.12.2025)
- Opakované demonstrace zemědělcům dobré jméno neudělají (19.12.2025)

Tweet



