Šlechtický rod musí vrátit Opočno
09.04.2007 | Denik.cz
Hraběnka Kristina Colloredo-Mansfeldová musí vrátit státu zámek Opočno, který získala v restituci. Rozhodl o tom Krajský soud v Hradci Králové. K předání zámku dojde v úterý. "Krajský soud 11. září 2006 potvrdil rozsudek okresního soudu v Rychnově nad Kněžnou. Tím bylo určeno, že opočenský zámek je vlastnictvím České republiky," řekl televizi Nova mluvčí Krajského soudu v Hradci Králové Michal Strnad.
Renesanční zámek, který je jednou z nejnavštěvovanějších památek v Královéhradeckém kraji, bude fyzicky předán příští úterý. Právník hraběnky již dříve připustil, že se obrátí na evropské soudy.
Dědicové Colloredo-Mansfeldů usilují o rodový majetek už více než deset let. Kromě zámku se soudí také o cenný kočár, sbírku obrazů a několik tisíc předmětů ze zámeckého mobiliáře. Památkový ústav jejich hodnotu odhaduje na více miliardu korun.
Opočno zkonfiskovali Colloredo-Mansfeldům v roce 1942 Němci. Po roce 1945 připadl zámek dekrety prezidenta Beneše do majetku státu. Mansfeldové se po válce začali o majetek soudit. Po nástupu komunistického režimu v roce 1948 emigrovali do Rakouska.
Další články v kategorii
- Babiš vloží Agrofert do fondu RSVP Trust (23.12.2025)
- Tento legendární stroj měnil venkov: Příběh nejrozšířenějšího traktoru Evropy (23.12.2025)
- Souhrn událostí uplynulého dne 22. 12. 2025 (23.12.2025)
- Letos se objevilo ve velkochovech deset ohnisek ptačí chřipky, stejně jako loni (22.12.2025)
- Ministerstvo životního prostředí vydalo poslední Věstník v roce 2025 (22.12.2025)
- Zvěřina ze střediska na Mostecku táhne, zájem je o divočáka na guláš (22.12.2025)
- Peněženku moc nešetří, čas ale ano. Češi cukroví čím dál víc kupují (22.12.2025)
- Předvánoční víkend někteří věnují uzení masa (22.12.2025)

Tweet



