Babišův Agrofert ovládne velké výrobce osiv

Andrej Babiš pokračuje v cestě, která má vyústit v plné ovládnutí českého a výhledově rovněž slovenského zemědělství. Nyní kupuje bzeneckou Osevu a vnorovský OS-IN, které vyrábějí a prodávají osiva zemědělcům.

Agrofert Holding získá dominantní podíly ve společnostech, které loni dosáhly téměř půlmiliardového obratu. Oseva, dosud kontrolovaná šestapadesátiletým Václavem Pálenským, se zaměřuje na výrobu osiv polních plodin, zejména hybridů kukuřice. Dále farmářům dodává pšenici, ječmen, řepku, tritikale nebo žito. OS-IN Stanislava Havlíčka (46) se zabývá hlavně obchodem s osivy. Pálenský a Havlíček si dohromady přijdou na devítimístnou částku.

Andrejem Babišem stoprocentně vlastněný Agrofert Holding získá i podíly v několika dalších firmách, které dosud vlastnily Oseva a OS-IN. Babiš pokračuje v nákupech. Nedávno převzal Strojpol, který patří mezi rozhodující slovenské prodejce kombajnů, traktorů a další zemědělské techniky. Agrofert je dnes jedinou firmou, která dnes ovládá kompletní proces výroby potravin v oblasti pekárenství a zpracování masa v systému „z pole až po vidličku“.

Skupina Agrofert má silné nebo zcela dominantní postavení v chemii, zemědělství, potravinářství a pozemní, zejména zemědělské technice v České republice i na Slovensku. Její loňský zisk před zdaněním, úroky a odpisy výrazně přesáhl sedm miliard korun. Zaměstnává kolem 21 tisíc lidí. Hodnota Agrofertu se počítá v řádu mnoha desítek miliard korun.

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info