Maso kontaminované dioxinem
17.07.2008 | ÚZPI
Vepřové maso chilského původu dovezené do Koreje obsahuje zvýšenou hladinu dioxinu - 5,4 pikogramu; maximální povolené množství je přitom 2 pikogramy.
Korejské ministerstvo zemědělství odhalilo v dodávce chilského vepřového masa zvýšený obsah dioxinu. Podle informací zveřejněných v korejském deníku „Chosun Ilbo“, naměřili inspektoři v dodávce 6,2 tun mraženého vepřového masa zvýšenou hladinu dioxinu ve výši 5,4 pikogramů TEQ (ekvivalent toxicity) na gram tuku. Přitom hraniční hodnota platná v Koreji je přibližně 2,0 pikogramu. Ministerstvo zemědělství proto zakázalo dovozcům realizovat další dovozy vepřového masa z Chile. Nyní by měly proběhnout kontroly v deseti chilských provozovnách specializovaných na zpracování masa. Pokud inspekce odhalí i zde překročení limitní hodnoty obsahu dioxinu, bude to znamenat zastavení všech dalších importů vepřového masa z Chile. Podle informací zveřejněných v tisku bylo v uplynulém roce z Chile do Koreje dovezeno více než 45 000 tun této komodity.
Zuviel Dioxin: Korea unterbricht Importe von chilenischem Schweinefleisch.[cit. 2008-07-15],
Další články v kategorii
- Proč jedle neopadá a smrk je historicky králem českých Vánoc? (23.12.2025)
- Mýty italské kuchyně. Historik bourá legendy o ikonických pokrmech, čelí výhrůžkám (23.12.2025)
- Pavel Vacek: Kapr je jednička, sváteční polévky střídáme (23.12.2025)
- Potravinářská inspekce zjistila v tržní síti masné konzervy z dovozu falšované sníženým obsahem masa a s nedeklarovaným alergenem (23.12.2025)
- Babiš vloží Agrofert do fondu RSVP Trust (23.12.2025)
- Tento legendární stroj měnil venkov: Příběh nejrozšířenějšího traktoru Evropy (23.12.2025)
- Souhrn událostí uplynulého dne 22. 12. 2025 (23.12.2025)
- Letos se objevilo ve velkochovech deset ohnisek ptačí chřipky, stejně jako loni (22.12.2025)
- Ministerstvo životního prostředí vydalo poslední Věstník v roce 2025 (22.12.2025)
- Zvěřina ze střediska na Mostecku táhne, zájem je o divočáka na guláš (22.12.2025)

Tweet



