Z lesa se v těchto dnech dají přinést i pravé hřiby
11.11.2008 | Denik.cz
Příjemné listopadové dny umožnily houbařům užít si konec letošní sezony, jak informoval mykolog Jiří Pejchal.
Jaké houby teď rostou?
Nerostou všechny druhy. Ve vyšších smrkových lesích se dají najít například panské hřiby, bedly nebo podzimní babky (hřib sametový). Pak rostou houby pro znalce, například čirůvka fialová, čirůvka havelka nebo třepenitka maková, a také zimní houby.
Uškodily houbám první mrazíky?
Les houby ochrání před přízemními mrazíky. Houbaři si ale musí dávat pozor na jeho okraje. Houby tam před čtrnácti dny mohly zmrznout. Pozná to i laik. Jsou na vrchu zaschlé a mají zamokvanou dužninu.
Dokdy se podle vašeho odhadu bude dát sbírat?
Podle počasí ještě minimálně týden, dokud nepřijdou noční mrazíky. Houby rostou, dokud nezamrzne zem do hloubky.
Je běžné, aby houby rostly ještě na začátku listopadu?
Normální to není, ale vždy za několik let se to stane. Někdy je podzim tak příjemný jako letos. Houby na začátku listopadu rostly už několikrát.
Jaké houby ještě budou růst?
Na podzim rostou až do zámrazu třepenitky makové nebo šťavnatky pomrazky a šťavnatky modřínové. Zimní houby, jako hlíva ústřičná, ucho jidášovo nebo penízovka sametonohá se vyskytují pouze na dřevě listnatých stromů. Rostou za oblevy. Penízovka sametonohá, přečká i větší mráz. O Vánocích a v lednu lze najít dost hub na smaženici nebo řízky, houbař ale musí mít zkušenosti .
Jak hodnotíte letošní houbařskou sezonu? Bylo hub málo?
Nemyslím si, že by letos bylo méně hub. Přes léto byly dvě slušné vlny. Pak houby začaly růst od začátku října. Každý rok je suším. Letos mám plný padesátilitrový barel.
Vzácné houby u nás rostou
Květnatec Archerův. Tato australská houba byla do Evropy zavlečena na počátku minulého století. V tuzemsku se vyskytuje od šedesátých let. . Tato jasně červená houba svým tvarem připomíná chobotnici nebo květ. Jíst se ale nedá a její nepříjemný pach připomíná hnijící maso.
Zdroj: mykolog Jiří Pejchal
Další články v kategorii
- Vítězem miliardového tendru Lesů ČR je LDF Rožnov, má osm ze 40 zakázek (18.12.2025)
- Itálie a Francie jsou proti rychlému schválení a podpisu dohody Mercosur (18.12.2025)
- Čí zájmy hájí premiér Babiš na jednání Evropské rady k rozpočtu? Naší země, nebo svého agroholdingu? (18.12.2025)
- Evropský parlament schválil odklad nařízení o odlesňování o další rok (18.12.2025)
- Řečtí zemědělci pokračují v blokádách i po příslibu více peněz (18.12.2025)
- Lední medvědi se geneticky adaptují na změny klimatu (18.12.2025)
- Průzkum: Obliba kapra na Štědrý den klesá, roste obliba umělých stromků (18.12.2025)
- Australský podnikatel českého původu Josef Chromý proslul jako uzenář i vinař (18.12.2025)
- Česko rozšiřuje plochy ekologického zemědělství. Bio obiloviny a tradiční odrůdy nabývají na oblibě (18.12.2025)
- Analytik: Zmírnění zákazu prodeje aut se spalovacím motorem je kosmetická úprava (18.12.2025)

Tweet



