Na obzoru je nový typ biopaliva. Z hořčice
11.02.2009 | Aktuálně.cz
Argentina patří k zemím, které věří v budoucnost biopaliv.
Je třetím největším producentem sojových bobů na světě a loni vyvezla biopalivo vyrobené právě z těchto bobů v hodnotě přes 800 milionů dolarů.
Argentinci nyní zkoumají, zda by vhodnou a ekonomicky výhodnou surovinou pro palivo mohla být i hořčice.
Hořčičná semínka jsou odolná vůči suchu, takže se dají pěstovat i v nepříliš úrodných oblastech, kde se jiným plodinám nedaří.
Tým vědců z univerzity v Buenos Aires pracuje na analýze, která by do roku 2011 měla prokázat, zda se hořčičné semínko jako zdroj energie vyplatí.
„Využívat úrodnou půdu a plodiny jako jsou sojové boby, cukrová třtina nebo kukuřice k výrobě biopaliv vede k oprávněným obavám o dostatek potravin. Nás zajímá, zda lze využít i oblastí, která neprodukují mnoho obživy," řekl agentuře Reuters šéf vědecké skupiny Daniel Sorlino.
Loňský rok se odehrávala po celém světe vzrušená diskuse o biopalivech. Vedou se spory o to, zda jde skutečně o „čistší" energii a zda její využívání jako paliva nevede k neúměrnému zdražování jídla v nejchudších zemích.
Letecké společnosti Virgin Atlantic a Air New Zealand už uskutečnily první zkušební lety na biopalivo.
Argentinský parlament v roce 2006 přijal zákon, podle kterého musí jihoamerický stát od příštího roku vyrábět alespoň pět procent pohonných hmot z rostlin.
Další články v kategorii
- Provozovateli jatek v Holešově meziročně vzrostl čistý zisk a také tržby (20.12.2025)
- Státní veterinární správa začala ode dneška kontrolovat prodeje živých kaprů (19.12.2025)
- Španělské úřady prověřují, zda africký mor prasat neunikl z tamní laboratoře (19.12.2025)
- Ve Stálkách na Znojemsku postaví zemědělci šest nových hal pro chov brojlerů (19.12.2025)
- Dohoda EU s Mercosurem o obchodu se odkládá na leden, uvedla von der Leyenová (19.12.2025)
- Park České Švýcarsko plánuje nové projekty, chce nové návštěvnické centrum (19.12.2025)
- Německo a Španělsko vyzvaly lídry EU k podpoře dohody s Mercosurem (19.12.2025)
- Opakované demonstrace zemědělcům dobré jméno neudělají (19.12.2025)

Tweet



