Zima vínu neublíží. Zemědělci se ale bojí o nesklizené brambory

Časný nástup zimy dělá problémy i zemědělcům. Na polích jsou ještě kukuřice a brambory, které se na rozdíl od ostatních plodin sklízejí o něco později. Pokud by ještě přituhlo, počasí by mohlo znehodnotit až sedm procent úrody brambor. Vinohrady se o kvalitu vína neobávají, zato správci státních lesů čekají značné škody.

"Pokud by přišel mráz a teplota půdy kolem hlíz poklesla pod pět stupňů, tak brambory, které jsou určeny na konzum, budou znehodnoceny. Budou sladké," obává se prezident Agrární komory Jan Veleba.

Strach je ale zřejmě předčasný, protože se má o víkendu opět oteplovat a příští týden mají teploty sahat přes deset stupňů. V tuto chvíli jsou ale některá pole zasněžená, například u Vlašimi je na polích deseticentimetrová pokrývka. Ta znemožňuje, aby stroje vyjely na pole a dosklidily sedm procent nesklizené úrody. Tolik brambor by ještě mělo být podle odhadů Agrární komory v zemi.

"Sníh roztaje a nevysychá to tak rychle jako na jaře. Takže to je ztráta několika dní, než se do toho dostane mechanizace," řekl iDNES.cz Jaroslav Šmucer z bramborárny Bukovice. Na letošní rok čeští farmáři zasadili brambory na 28 tisících hektarů půdy. Většina této úrody pochází z farem na Vysočině.

Kromě brambor není ještě sklizena všechna kukuřice na zrno. Ta se nechává co nejvíce dozrát a sklízí se koncem října nebo začátkem listopadu. "Při tomto počasí se mohou ulámat palice," řekl Veleba a dodal, že není sklizena z "drtivé většiny". Touto plodinou bylo na polích oseto 400 až 500 tisíc hektarů. U pšenice ozimé, která se zasévá na podzim, problémy nehrozí. Zemědělci ji už totiž zaseli.

Víno už je v sudech, sníh ale poškodí lesy

Počasí by nemělo znehodnotit ani víno. Na vinicích je malá část spíše odolnějších odrůd vín, které se sklidí v následujících dnech. "Tento rok má jednu velkou výhodu. Bylo velmi dobré počasí, proto sklizeň začala trošičku dřív. Sklízelo se strašně rychle a dobře," tvrdí majitel vinařství z Blatnice pod Svatým Antonínkem Václav Cícha.

Na jeho vinicích visí už jen okolo patnácti procent všech hroznů, zejména odrůdy červeného vína Cabernet Moravia a Zweigeltrebe. Aby počasí hroznům ublížilo, musela by zima být mnohem déle, domnívá se Cícha.

Jiný názor má sklepmistr Oldřich Drápal mladší z vinařství Sonberk, které se nachází jižně od Brna. "Pokud bude pod nulou, může to hrozny poškodit," míní. Ke znehodnocení by mohlo dojít v případě, kdy by mrzlo jeden nebo dva dny. "Ve víně se může objevit mrazová příchuť," dodal.

Brzký příchod chladného počasí letos nahrává ledovému vínu, jehož hrozny před zpracováním musí krátce zmrznout na teplotu minus 7 stupňů Celsia. "Na ledové víno by to letos mohlo být výborné," odhadl Václav Cícha. Toto víno, na které se používají například odrůdy Rýnský nebo Vlašský Ryzlink, se sklízí až v zimě. Současné krátkodobé mrazy by mu neměly uškodit.

Lesníci: Těžký a mokrý sníh poškodí stromy

Zatímco vinaři se o své víno bát nemusejí, sníh je nepřítelem lesníků. Podle Lesů ČR "mokrý sníh" poškodí minimálně desítky tisíc metrů krychlových dříví. Státní podnik ročně vytěží až osm milionů. Brzké sněžení a teploty okolo bodu mrazu lesníci označují za nejhorší možnou kombinaci počasí, v roce 2006 takto zničila 2,5 milionu metrů krychlových dřeva.

Tisk

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics
ISSN: 1804-1930


Kalendář


Podporujeme utipa.info