Ministr Šebesta jednal s chilskou ministryní zemědělství

V rámci pracovní cesty ministra zemědělství Jakuba Šebesty do Chilské republiky proběhla jednání na úrovni ministrů. Českého ministra Jakuba Šebestu přijala chilská ministryně zemědělství Marigen Hornkohl Venegas

V průběhu jednání se debatovalo o možnostech spolupráce a obchodu mezi Českou republikou a Chile. Chile je rozvinutou zemí, která nabízí řadu oblastí pro možnou spolupráci. „Diskutovali jsme s paní ministryní možnosti rozvoje nejen agrárního obchodu mezi našimi zeměmi,“ řekl ministr zemědělství Jakub Šebesta a dodal „Existuje celá řada komodit, které bychom mohli na chilský trh vyvážet a stejně tak je mnoho odvětví, kde je Česká republika na špici a o které chilská strana projevila zájem. Jde například o lesnické, výzkumné technologie, a další“. Paní ministryně ocenila při jednání zejména projekt obnovy parku Torres del Paine, kde český turista způsobil nešťastnou náhodou požár, který poškodil významnou část lesů v parku.

V souvislosti s projektem obnovy parku ministr Šebesta avizoval nabídku české strany posílit tento projekt částkou do dvou milionů korun, zaměřených na udržitelnost projektu. Chilská ministryně se vyjádřila kladně k návrhu českého ministra, aby další spolupráce mezi oběma státy v této i v dalších oblastech se odvíjela již na komerční bázi a zdůraznila zájem Chile prohloubit Asociační dohodu s EU a přitáhnout zahraniční investice do Chile.

Důkazem atraktivity Chile jako země vhodné pro obchod a podnikání je například projekt firmy Rudolf Jelínek. Tato firma vybudovala v Chile lihovar a vyrábí zde hruškovici, kterou posléze dováží do Evropy. Vybudováním palírny přímo v Chile, kde je velmi kvalitní ovoce se výrazně redukují náklady na dopravu. Zároveň ale firma usiluje o proražení na chilský trh.

Podnikatelé, kteří doprovázeli ministra v rámci podnikatelské mise, shodně považují Chile za zemi s velkým obchodním potenciálem v řadě oblastí. Chile jako jedna z nejstabilnějších a nejrozvinutějších zemí Jižní Ameriky poskytuje vynikající bázi i pro expanzi do dalších zemí kontinentu.

Před jednáním navštívil ministr Šebesta místní vinařský podnik Concha y Toro. Prohlédl si vinice a sklepy. „Chilská vína jsou velmi dobrá a je zajímavé shlédnout, jak je takto velký podnik připraven na vinařskou turistiku, je to skvělá inspirace pro naše podnikatele.“ Doplnil ministr Šebesta

Hugo Roldán

ředitel odboru komunikace MZe

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics
ISSN: 1804-1930


Kalendář


Podporujeme utipa.info