Čína zahájila zátah proti kontaminovanému mléku
02.02.2010 | tyden.cz
Celonárodní desetidenní zátah na mléčné výrobky kontaminované melaminem zahájila Čína. Oznámil to dnes místní tisk. Úřady tak reagují na skutečnost, že více než rok od vypuknutí skandálu kolem mléka s přimísenou průmyslovou látkou se v obchodech stále objevují takto kontaminované mléčné výrobky.
Odhalení melaminu v mléce způsobilo v roce 2008 v Číně rozsáhlý skandál. Na selhání ledvin po konzumaci znečištěného mléka zemřelo nejméně šest dětí a na 300.000 dalších onemocnělo.
Přestože tehdy vláda slibovala, že se nic podobného nesmí opakovat, zjišťují nyní zdravotní kontroloři, že se v regálech obchodů znovu melaminem kontaminované výrobky objevují, a co hůř, že se po přebalení do prodeje vrací i část produktů stažených při předchozích zátazích.
"Navzdory nynějším kampaním jsou stále některé firmy i jednotlivci zaslepeni touhou po zisku a ignorují zdraví a bezpečnost veřejnosti," uvádí se v prohlášení čínských úřadů.
Čína loni dvě osoby za jejich úlohu v "melaminovém skandálu" odsoudila k trestu smrti a v listopadu je popravila.
Melamin se běžně používá při výrobě plastů a hnojiv, ale čínští výrobci jej přidávali do sušeného mléka kvůli zvýšení zisku a oklamání inspektorů zkoumajících obsah bílkovin.
Další články v kategorii
- Souhrn událostí uplynulých dní – 31.7. – 2.8.2026 (03.08.2026)
- Nebezpečný škůdce stromů na postupu. Polník jasanový objeven 250 km od českých hranic. (02.08.2026)
- Rozsáhlejší zemědělské požáry mohou snížit úrodnost půdy či zvýšit riziko eroze (01.08.2026)
- V paštice z Luhačovic může být botulotoxin. Nejezte ji, varovala hygiena (31.07.2026)
- Vědci z Česka popsali gen, který pomáhá rostlinám zvládat sucho (31.07.2026)
- Letošní Země živitelka se zaměří na inovace, ukáže moderní zemědělské stroje (31.07.2026)
- Senát: Nynější zákon umožňuje střet zájmů při posuzování ekologických vlivů (31.07.2026)
- Letošní sucho už výrazně snížilo průtoky a hladiny nádrží v povodí Moravy a Dyje (31.07.2026)
- Čeští vinaři loni vyprodukovali 619.000 hl vína, meziročně o 169.000 hl více (31.07.2026)

Tweet



