Čerpání 4 miliard pro Moravskoslezský kraj začalo
21.09.2010 | Ministerstvo životního prostředí
Ministr životního prostředí Pavel Drobil se dnes v Ostravě sešel se zástupci firem, které patří k největším znečišťovatelům ovzduší v Moravskoslezském kraji. Informoval je o možnostech čerpání peněz z výzvy zaměřené na kvalitu ovzduší a snižování emisí, která byla otevřena v pondělí 13. září. Kvalita ovzduší v Moravskoslezském kraji je jednou z hlavních priorit Ministerstva životního prostředí.
Výzva, vyhlášená v rámci prioritní osy 2 Operačního programu Životní prostředí zaměřené na zlepšení kvality ovzduší a snižování emisí, je určena pro obce, města, další veřejné subjekty, ale i pro velké společnosti, které budou chtít investovat do ekologizace svých provozů a tím snížit vypouštění emisí a prašnost ovzduší.
Žadatelé mohou využít finance na zlepšení kvality ovzduší snížením vypouštěných emisí, snížením prašnosti a snížením imisní zátěže – spadu znečištění do daného území. Půjde o realizace např. nových nízkoemisních zdrojů a nových rozvodů centrálního zásobování teplem, pořízení nízkoemisních technologií, technických opatření pro snížení prašnosti, či výsadbu izolační zeleně.
„Od 13. září do 31. května 2011 bude možné podávat žádosti o dotace z Operačního programu životní prostředí na projekty realizované pouze v Moravskoslezském kraji, které zlepší kvalitu ovzduší. Tato mimořádná výzva dává k dispozici čtyři miliardy korun,“ říká ministr Drobil.
Výzva bude reflektovat některé nové možnosti a přístupy, které rozšiřují okruh možných žadatelů o dotaci, zároveň se podařilo také výrazně zkrátit a zjednodušit i způsob hodnocení projektů. Celkem je připravováno okolo 30 projektových záměrů velkých znečišťovatelů s očekávaným výrazným dopadem do snížení vypouštěných emisí znečišťujících látek.
Současně s vyhlášenou výzvou bude pokračovat i informační kampaň MŽP, budou probíhat semináře se zaměřením na zpracování kvalitních žádostí o dotaci, standardně budou k dispozici rovněž poradenská místa Státního fondu životního prostředí, vše s cílem získat co největší počet kvalitních a pro kraj prospěšných projektů.
Kontaktním pracovištěm je Krajské pracoviště SFŽP pro Moravskoslezský kraj, Českobratrská 7, 702 00 Ostrava 2, telefony:595 198 432-434 v době po-čt 8:00-16:00, pa 8:00-14:00.
Další články v kategorii
- V padesáti šla do rizika. Z košíku ovoce vytvořila oceňovanou značku marmelád (22.07.2026)
- Vedra drtí francouzské zemědělce. Ničí zeleninu, zabíjejí drůbež (22.07.2026)
- Souhrn událostí uplynulého dne 21. 7. 2026 (22.07.2026)
- Chutná jako pivo, voní jako pivo, ale je prostě dražší, říká šéf Budvaru (21.07.2026)
- Čína útočí na francouzskou gastronomickou ikonu. Rozhodnout může jediná věc (21.07.2026)
- Pes: odvěký pomocník stád. Výstava sezóny Národního zemědělského muzea představí příběh nejstaršího zvířecího společníka člověka (21.07.2026)
- Pekárenský gigant Agrofertu hlásí horší výsledky. Firma musí změnit strategii (21.07.2026)
- Házení psů o zem, výkaly v miskách. Chovatelka odmítla obžalobu z týrání psů (21.07.2026)
- Hrozbou pro minerální vodu není jen oteplování, ale i věčné chemikálie (21.07.2026)
- Déšť nestačil. Hlubší vrstvy půdy trápí extrémní sucho (21.07.2026)

Tweet



