Průzkum: Více než polovina Čechů chce kupovat mléko z automatů

Více než polovina Čechů má zájem nakupovat čerstvé mléko z automatů. Vyplývá to z průzkumu společnosti Dema. Mléčné automaty začaly v Česku rychle přibývat od loňského podzimu a nyní jich funguje už více než 150. V některých regionech Česka ale mlékomaty kvůli výraznému poklesu poptávky bojují o další existenci.

"Pokud by byl automat na mléko umístěn v obci, místě bydliště nebo tam, kam chodí občané nakupovat, každý druhý říká, že by ho využíval," sdělila dnes ČTK společnost Dema. Rozhodně by automat využívalo 23 procent dotázaných a spíše ano 30 procent. Jednoznačně odmítavý postoj k automatům na mléko má 17 procent respondentů a 30 procent lidí uvedlo, že by tímto způsobem mléko zřejmě nenakupovalo.

Zájem o mlékomaty mají častěji ženy, lidé středního věku a rodiče dětí předškolního a školního věku. "Mlékomaty vítají především občané kupující potraviny v biokvalitě, postrádající na pultech obchodů tuzemské potraviny a projevující zájem nakupovat produkty přímo ze zdroje, tedy od zemědělců," uvedli autoři průzkumu.

Lidé na mlékomatech oceňují zejména to, že si díky nim mohou načepovat čerstvé a kvalitní mléko. "Občané kladně kvitují podporu českých zemědělců a uvědomují si, že jde o podporu regionálních podnikatelů. Případná rizika spatřují především v dodržování hygieny a zajištění nezávislé kontroly jakosti a nezávadnosti mléka," stojí ve zprávě společnosti Dema.

Aby byli zemědělci v prodeji mléka dlouhodobě úspěšní, tak se podle autorů průzkumu musí více věnovat marketingu. "Občany je nutno systematicky, intenzivně, srozumitelně a zcela konkrétně informovat o původu a kvalitě produktu, podmínkách zacházení s čerstvým mlékem a o cestě mléka od zdroje až na stůl," podotkli.

Počet automatů na mléko se v Česku nezvyšuje podle původních předpokladů. Podle prezidenta Agrární komory Jana Veleby nastal pokles v počtu otevíraných automatů zhruba v únoru, kdy se diskutovalo o kvalitě prodávaného mléka. Nyní prý ale nastává oživení a mlékomaty se začnou otevírat ve větším množství. "Boom ale pravděpodobně nebude tak prudký, jak jsme si mysleli," uvedl Veleba.

V Česku už byl kvůli malé poptávce ukončen provoz několika prvních mlékomatů. Například farmář Rudolf Najmr svůj automat u supermarketu v Litoměřicích v srpnu zavřel kvůli klesajícím prodejům a nerentabilnosti.

Autor: ČTK

www.ctk.cz

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics
ISSN: 1804-1930


Kalendář


Podporujeme utipa.info