Nejrizikovější byznys v Česku? Zemědělství, doprava či pohostinství

K nejrizikovějším oborům podnikání v Česku patří zemědělství, zpracovatelský průmysl, obchod, doprava či pohostinství. Nejstabilnější firmy naopak podnikají ve finančních službách, školství, zdravotnictví a energetice. Vyplývá to z analýzy rozložení rizikovosti a stability firem v jednotlivých sektorech podnikání, kterou zveřejnila Česká kapitálová informační agentura (ČEKIA).

Výsledky vycházejí z metodiky ratingového modelu ČEKIA Stability Rating, jehož cílem je odhadnout riziko úpadku firmy v následujících dvanácti měsících. Detailní analýza ukázala, že krachem je ohrožena každá třetí firma podnikající v zemědělství a každý čtvrtý podnik ze zpracovatelského průmyslu, obchodu nebo dopravy. V těchto oborech činnosti působí největší počet společností s rizikovým ratingovým stupněm, případně stupněm „úpadek“.

„Ekonomická recese v České republice se nejvýrazněji odrazila na společnostech podnikajících v oborech s přímou závislostí na vývoji ekonomického cyklu,“ komentovala výsledky analýzy ředitelka ČEKIA Alena Seoud.

Ve stavebnictví je 23 procent společností hodnoceno některým ze třech ratingových stupňů v kategorii „vynikající“ a téměř 16 procent některým z ratingových stupňů riziko či „úpadek“. „Náš ratingový model zcela nepotvrzuje obavy stavařů, kteří očekávají krach až pětiny stavebních firem. Trh dodavatelů těchto služeb se již značně pročistil v uplynulém období,“ dodala Seoud. Přesto však bude podle ní v následujícím období stavebnictví ovlivněno dalším úbytkem státních zakázek a tlakem na úspory od zadavatelů veřejných zakázek.

K nejstabilnějším oborům činnosti v ČR patří jednoznačně finanční služby, energetika, školství, a zdravotnictví, kde jsou nejvíce zastoupeny firmy s nejvyšším ratingovým stupněm, ukázala analýza. V energetice a finančních službách navíc podniká jen velmi malý počet subjektů s rizikovým ratingovým stupněm nebo se stupněm „úpadek“.

Vysoký počet společností s „vynikajícím“ ratingem“ a nízký počet s „rizikovým“ hodnocením je známkou toho, že energetika a peněžnictví jsou nejstabilnější obory podnikání v Česku, vyplývá z analýzy. „Společnosti podnikající v peněžnictví a pojišťovnictví na práh ekonomické krize vstoupily relativně silné a navíc přísně regulované v oblasti rizikových aktiv a pasiv. Energetika naopak těží ze svého silného postavení, které v některých oblastech připomíná oligopol, zatímco zdravotnictví a školství jsou služby, jejichž spotřeba se v jakékoliv době jen s obtížemi omezuje, což přispívá k jejich stabilitě,“ uzavřela Seoud.

Česká kapitálová informační agentura je přední tuzemský poskytovatel databází firem a ekonomických informací. Je součástí nadnárodní skupiny Bisnode AB, která je vedoucím poskytovatelem digitálních obchodních informací v Evropě.

Rozložení rizikovosti a stability firem v jednotlivých oborech podnikání (v procentech):

obor činnosti

vynikající

dobré

rizikové a úpadky

neklasifikované

zemědělství, myslivost, lesnictví, rybolov, chov ryb

14,3

51,9

32,6

1,2

těžba nerostných surovin

17,1

55

21,1

6,8

stavebnictví

22,9

60,3

15,8

6,8

zpracovatelský průmysl

21,9

55,2

24,5

1,4

výroba a rozvod elektřiny, plynu a vody

57,2

37,1

2,9

2,8

obchod, opravy motorových vozidel a spotřebního zboží

12,4

60,6

24,5

2,5

pohostinství a ubytování

15,6

65

18,1

1,2

doprava, skladování, spoje a telekomunikace

11,8

62

24,8

1,4

peněžnictví a pojišťovnictví

64,9

26,9

7

1,2

nemovitosti, služby pro podniky, výzkum a vývoj

27,8

51,7

18,8

1,8

školství, zdravotnictví, veterinární a sociální činnosti

51,8

34,4

13,4

0,4

Zdroj: ČEKIA

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics
ISSN: 1804-1930


Kalendář


Podporujeme utipa.info