Češi pijí pivo ekologicky, 9 z 10 piv je ve vratných obalech

Český pivní trh patří díky druhům používaných obalů k ekologicky nejohleduplnějším na světě. Zhruba polovina veškerého piva se prodá ve stoprocentně recyklovatelných sudech a 40 procent ve vratných půllitrových lahvích. Zhruba stejné podíly mají všechny české pivovary. Podle studie Beverage Can Makers Europe 2009 a analýz největšího českého pivovaru Plzeňský Prazdroj se tak tuzemský trh výrazně liší od zahraničí včetně zemí nejbližších sousedů.

Podíl čepovaného piva v ČR je podle svazu pivovarů a sladoven dlouhodobě nejvyšší na světě. Pivovary v sousedním Německu, které má stejně jako Česko vysokou spotřebu piva, ho prodají v sudech 40 procent.

"Nerezové sudy jsou stoprocentně recyklovatelné a mají dlouhou životnost. Například Plzeňský Prazdroj otočí jeden sud na domácím trhu v průměru skoro desetkrát za rok," řekl ČTK mluvčí Prazdroje Jiří Mareček, podle něhož je životnost těchto obalů při dobrém zacházení prakticky neomezená. Sudy jsou navíc lehké a velké a tedy dopravně úsporné.

Desetinu čepovaného piva vozí Prazdroj v cisternách a přečerpává ho do pivních tanků, jimiž dnes vybavil téměř 600 restaurací. Pivovar má dále v oběhu přes 100 milionů vratných lahví, tedy v balení respektovaném jako šetrné k životnímu prostředí. Každá lahev se "otočí" více než pětkrát za rok. Po ukončení životnosti se všechny lahve recyklují.

V zahraničí jsou poměry obalů k životnímu prostředí méně příznivé, například v Německu je podíl čepovaného piva 40 procent. Vyplývá to ze studie Packaging - Berverages: Euromonitor from trade sources/national statictics. V jiných zemích jako je Polsko nebo Maďarsko patří přibližně polovina pivního trhu plechovkám. Ve Švédsku a Velké Británii se podíl piva v plechovkách pohybuje dokonce kolem 70 procent. Slovensko naopak, podobně jako Rusko, zaznamenává velký růst obliby piva v PET lahvích, toto balení tam má už patnáctiprocentní podíl.

"Naším dlouhodobým cílem je dbát na to, aby další využití nebo recyklace našich obalů byla co nejsnazší. Proto jsme všechny obaly napříč portfoliem obnovili a drtivá většina je vratných, navíc všechny z recyklovatelného materiálu. Snížená hmotnost přináší také úspory v nákladech na transport," řekl technický ředitel Prazdroje Julian Patton. Pivovar je členem sdružení EKO-KOM, které zajišťuje zpětný odběr a využití odpadů z obalů. V systému končí také jednocestné lahve, které se recyklují.

Podíly typů balení na světovém trhu trhu s baleným pivem podle prodaných objemů (v procentech):

Obal

Česko

Velká Británie

Švédsko

Polsko

Rakousko a Švýcarsko

CIS

(Rusko, Ukrajina, Kazachstán, Pobaltí)

sklo vratné

80

0

11

40

44

35

sklo nevratné

11

29

6

6

24

3

plechovky

6

70

82

53

32

14

PET lahve

3

1

1

1

0

48

Zdroj: Beverage Can Makers Europe 2009 a Plzeňský Prazdroj

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics
ISSN: 1804-1930


Kalendář


Podporujeme utipa.info