Olivový olej míří z jihu. Ve Španělsku právě sklízejí a lisují

V Čechách vrcholí podzim, ve Španělsku začíná sklizeň oliv. Ve většině z šesti olivových oblastí ve východní části u Středozemního moře (od roku 1995 mají ochranou známku EU) se sklízí od začátku listopadu do začátku roku.

Španělsko je největším světovým výrobcem olivových olejů (40 % produkce, 1,2 milionů tun) a v poslední době tyto oleje můžeme ochutnat i u nás. Dříve je totiž předprodávali do Itálie, kde s lahví získaly i italskou etiketu.

V závislosti na počasí, teplotě a vyzrálosti oliv se určí začátek sklizně. Na chuti to nepoznáte, zralé olivy jsou tvrdé a trpké (před konzumací se 2 měsíce nakládají), zbývá tedy jedině zkušenost.

Sklizeň připomíná kúru na stroji na hubnutí

Pokroucené nízké stromky stojí v řadě za sebou jako sešikované vojsko a lze si snadno představit, že se díváte na čtvrtinu světových olivových hájů. Nejvíce oliv (84 % španělské produkce) se pěstuje v Andalusii, na špičce omývané mořem i oceánem. Na stráně vjedou traktory s elastickým pásem a sběrači v bílých overalech s plachtami a zvláštními hráběmi. Pod strom rozloží plachtu, traktůrek ho obejme elastickým pásem a začne třást. Strom vibruje jak v reklamě na přístroje na hubnutí. Po chvíli se z oblaku prachu vynoří listnaté větve, sběrači ručně dočešou zbývající olivy a krasojízda pokračuje.

Plná vlečka odjede do jedné z tisíce továren, kde její zaměstnanci náklad zváží, roztřídí (automaticky na běžícím pásu), omyjí, vylisují a přes filtr vlijí olej do tanků nebo rovnou nalahvují. Ačkoliv se lisuje za studena, čerstvý olej je teplý. Intenzivně voní čerstvostí, pohladí patro a poškrábe jícen. Čím dřívější sklizeň, tím bývá olej trpčí, harmonicky ho vyladí až čas. V dobře zpracovaném olivovém oleji znalci poznají odrůdu, kraj i datum sklizně, laik rozezná maximálně rozdíly v chuti a vůni jednotlivých značek. Lisováním za studena se zachovají všechny cenné látky oproti olejům ze semen, které se zpracovávají za tepla. Pecky pokračují na další lisování nebo jako biopalivo na provoz továrny.

První letošní olej bude z Itálie

V obchodě vybírejte čistý nezkalený olej, z jedné odrůdy nebo oblasti (často bývá z různých zemí) a lisovaný v letošním roce. Extra virgin by neměl být starší 18 měsícům, a aby nežlukl, uchovejte ho v tmavé sklenici. První olivový olej letošní sklizně však nebude ze Španělska, ale z Itálie. Jmenuje se Monello, prodává se od 15. listopadu do ledna za 250 Kč v supermarketech nebo na www.zdravanota.com. O španělském olivovém oleji, výrobcích a zdravotních benefitech se více dozvíte na www.spanelskyolivovyolej.cz.

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics
ISSN: 1804-1930


Kalendář


Podporujeme utipa.info