Zvyšování cen potravin ohrožuje cíle OSN v boji proti hladu

Naplňování cílů WFP - snižování počtu hladovějících lidí na světě - by mohlo být vážně ohroženo vlivem zvýšení cen potravin.

Pokud ceny potravin výrazně neklesnou, může dojít k vážnému ohrožení úsilí o snížení počtu chudých lidí, varovala zpráva FAO a Světového potravinového programu OSN (WFP).

Zpráva odhaduje, že na světě dnes trpí hladem 925 mil. lidí, což je o 98 mil. méně než 1,023 mld. lidí registrovaných v roce 2009.

Podle generálního ředitele FAO Jacquesa Dioufa bude při tak vysokém počtu lidí žijících v chudobě mimořádně těžké dosáhnout nejen hlavní cíl, ale i ostatní cíle tohoto programu.

Před deseti roky schválili světoví lídři dokument týkající se odstranění chudoby ve světě do roku 2015 a zavázali se zredukovat hlad o 50 %. Nová zpráva však prokazuje, že počet hladovějících byl od stanovení cíle snížen jen o 16 %. Současné zvýšení cen potravin vážně ohrožuje cíl snížení hladu v mezinárodním měřítku.

Podle zprávy je letošní rekordní pokles počtu hladovějících lidí ve světě výsledkem obnoveného ekonomického růstu, zejména v rozvojových zemích, a poklesu cen potravin od poloviny roku 2008.

Rising food prices jeopardise UN hunger targets Agra Europe, 2010, č. 2429, s. 7

Zdroj: www.agronavigator.cz

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics
ISSN: 1804-1930


Kalendář


Podporujeme utipa.info