EU nadále usilovně exportuje pšenici

Podle Rabobank nebudou tradiční vývozci pšenice schopni plně pokrýt výpadek nabídky z oblasti Černého moře.

Vídeň (BMLFUW/AIZ) – Evropská unie a Spojené státy se stali v období 2010/2011 hlavními dodavateli kvalitní pšenice na světové trhy. Vedle konkurenceschopnosti evropských pěstitelů této situaci nahrává i slabší kurs eura.

V minulém týdnu Evropská komise poskytla exportní licence na 558 000 měkké pšenice, které byly od 1.7. 2010 vyčísleny dohromady na více než 10 mil. tun. Úspěšný týden zaznamenali také američtí vývozci, kteří prodali 704 000 tun pšenice, mj. se jim podařilo získat tendr největšího importéra – Egypta - v objemu 200 000 tun pšenice.

Nizozemská Rabobank teprve v těchto dnech uvedla ve své měsíční komoditní zprávě, že by se ceny obilovin měly na počátku roku 2011 pravděpodobně vzpamatovat z listopadového poklesu. Podle názoru Rabobank byla způsobilost tradičních vývozců pšenice vyrovnat nižší nabídku z oblasti Černého moře přeceněna. Zejména EU bude muset export obilnin výrazně omezit, aby byla schopná zajistit dostatečné zásobování vnitřního trhu až do příští sklizně.

Několik týdnů před koncem roku 2010 zůstávají stále zablokovány dočasné kvóty na vývoz obilí z Ukrajiny. Ministerstvo hospodářství nevydává obchodním společnostem žádné exportní licence, uvedl prezident ukrajinské zemědělské konfederace (UAK)

Leonid Kosačenko. Jedná se o kvóty udělené v polovině listopadu v celkové výši téměř 2,2 mil. tun.

I plánované rozdělení zbývajících kvót pro více než 500 000 kukuřice na zrno bylo z nevyjasněných důvodů odloženo, podle agrární informační služby APK-Inform dále sdělil prezident Kosačenko. Na základě těchto informací dospělo UAK k závěru, že nebude možné do konce období 2010/2011 uskutečnit vývoz minimálně 8 mil. tun. Před říjnovým uvalením kontingentace exportu bylo z Ukrajiny vyvezeno přibližně 5 mil. tun obilí, zatímco exportní potenciál činí 13 až 14 mil. tun.

Napjatá je zejména situace u kukuřice na zrno. Ukrajinští producenti letos sklidili o téměř 12 mil. tun kukuřice víc než v loňském roce, dosud však umístili na mezinárodních trzích pouze 640 000 - na rozdíl od 2 mil. tun ve srovnatelném období hospodářského roku 2009/2010.

EU exportiert weiterhin eifrig Weizen

http://www.proplanta.de/Agrar-Nachrichten/Pflanze/EU-exportiert-weiterhin-eifrig-Weizen_article1291710609.html

Web-portál Agronavigátor podléhá licenci Creative Commons (Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla). Články lze šířit pouze s uvedením původní citace a s uvedením zdroje ÚZEI, Agronavigator.cz.

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics
ISSN: 1804-1930


Kalendář


Podporujeme utipa.info