Ministr se zúčastnil Rady pro životní prostředí
15.03.2011 | Ministerstvo životního prostředí
V pondělí 14. března 2011 se v Bruselu konalo zasedání Rady Evropské unie pro životní prostředí. Delegaci České republiky vedl ministr životního prostředí Tomáš Chalupa.
Hlavním bodem zasedání Rady pro životní prostředí bylo projednání společné pozice k návrhu revize směrnice 2002/96/EC o odpadních elektrických a elektronických zařízeních. Návrh revize směrnice dostal jednomyslnou podporu členských států a bude postoupen do 2. čtení pravděpodobně během polského předsednictví v Radě EU. Záměrem revize směrnice je zlepšení cílů sběru a snížení administrativní zátěže spojené s jejím prováděním.
Ministři jednali také o návrhu nařízení, které by umožnilo členským státům rozhodovat o pěstování geneticky modifikovaných plodin na svém území. „Česká republika podporuje snahu předsednictví pokračovat v projednávání návrhu nařízení,“ řekl ministr Tomáš Chalupa. „Dovedeme si představit odůvodnění regionálního zákazu pěstování geneticky modifikovaných plodin například snahou o zachování tradičních zemědělských postupů, rozhodně se však stavíme proti uvádění důvodů spjatých se zdravotními, fytosanitárními nebo environmentálními riziky,“ dodal.
V rámci nelegislativních bodů agendy byly přijaty závěry Rady ke změně klimatu, v nichž EU hodnotí výsledky cancúnské konference a zaujímá stanovisko k dalšímu směru mezinárodního vyjednávání o ochraně klimatu. Přijaty byly i závěry Rady k přezkumu strategie Společenství týkající se rtuti. „Česká republika považuje návrh předsednictví za vyvážený a odrážející prioritní oblasti, v nichž by EU měla konat. Zároveň závěry vysílají dostatečný signál v souvislosti se zapojením EU do vyjednávání mezinárodního právního nástroje ke rtuti,“ řekl ministr Tomáš Chalupa.
Ministři rovněž diskutovali o environmentálních aspektech připravované reformy Společné zemědělské politiky a o Roční zprávě Evropské komise o hospodářském růstu.
Další články v kategorii
- Bláznivý nápad tří kamarádů: Založili vlastní stát s minipivovarem a mají úspěch (10.07.2026)
- Úroda ovoce v ČR letos kvůli mrazům klesne o 53 procent, ztráta bude přes miliardu (10.07.2026)
- Obnovujeme přírodu, nebo muzeum? Polemika nad evropským plánem obnovy přírody (10.07.2026)
- V Tatrách sněží (10.07.2026)
- Budvaru loni o 1,3 procenta klesl zisk na 356,3 milionu korun, snížil se i obrat (10.07.2026)
- Ministr Šebestyán: Za půl roku jsme splnili důležité kroky pro levnější potraviny, podporu zemědělců i ochranu krajiny (10.07.2026)
- Konzervované párky s Nizozemska obsahovaly nedeklarovanou sóju (10.07.2026)
- Souhrn událostí uplynulého dne 9. 7. 2026 (10.07.2026)
- Ministerstvo přidá na rozvoj venkova 630 milionů korun, celkem je k dispozici přes pět miliard (09.07.2026)
- Hodnocení kondice masných plemen skotu (09.07.2026)

Tweet



