Odvětví chovu prasat v Dánsku zlepšilo bilanci CO2
04.08.2011 | APIC-AK
Díky optimalizaci konverze krmiva se podařilo dánským výkrmcům prasat zredukovat negativní dopad tohoto odvětví živočišné výroby na životní prostředí.
Producenti vepřového masa v Dánsku dokázali v průběhu několika uplynulých let výrazně zlepšit bilanci oxidu uhličitého v odvětví chovu prasat. Jak uvedl dánský hospodářský svaz Danish Agriculture and Food Council (DAFC), zveřejnili vědci z Ústavu pro zemědělství a životní prostředí se sídlem v Aarhusu novou zprávu týkající se ekologické bilance dánské výroby vepřového masa.
Vědci hodnotili vliv celého produkčního cyklu (z farmy až po vidličku) z hlediska působení na životní prostředí a klima. V porovnání s poslední zveřejněnou ekologickou bilancí z roku 2007 se podařilo dánským chovatelům prasat celkový dopad na životní prostředí v průměru snížit z 3,6 na 3,4 kg a nejlepším 25 % chovatelů dokonce na 3,1 kg ekvivalentu emisí CO2 na kilogram vepřového masa. Redukce o 5,5 % v průběhu čtyř let podle názoru DAFC představuje velký úspěch. Koneckonců se jedná o zdlouhavý a komplikovaný proces. Výpočty byly založeny na importovaných bílkovinných krmivech, které mají výrazně negativní vliv na klima. Ale chovatelům se podařilo optimalizovat konverzi krmiva ve výkrmu prasat, takže dokáží z kilogramu krmiva vyprodukovat relativně více masa. (AgE)
Dänische Schweinebranche verbessert ihre Kohlendioxyd-Bilanz [2011-08-02], www.topagrar.com
Zdroj: www.agronavigator.cz
Další články v kategorii
- Čtvrtek patřil výběrům býků na OPB Todně (11.05.2026)
- Cukrovar Vrbátky se loni dostal do ztráty, tržby mu klesly o 179 milionů Kč (11.05.2026)
- Ministerstvo má dostatečné rezervy pro odstranění následků požáru v Českém Švýcarsku (11.05.2026)
- Východní část Česka zasáhnou odpoledne a v noci silné bouře, varuje ČHMÚ (11.05.2026)
- Michal Hořejší: Národní parky jsou mementem porážky klausismu. A Motoristé sobě to dobře vědí (11.05.2026)
- Výroba vepřového na jižní Moravě se letos po dvouletém růstu propadla (11.05.2026)
- Zimbabwe vrací 67 farem cizincům, snaží se zlepšit vztahy se Západem (11.05.2026)
- Po loňské mimořádné úrodě čekají ovocnáři ve firmě Zemcheba propad kvůli mrazům (11.05.2026)
- ASZ ČR požaduje, aby stát dořešil sledování propojenosti podniků a předcházel zneužívání dotací (11.05.2026)
- Návrh Pirátů na nižší DPH na potraviny a hygienické prostředky vláda asi odmítne (11.05.2026)

Tweet



