Ministři zemědělství ve Wroclavi jednali o propagaci kvalitních potravin a zemědělských produktů

Ministři zemědělství Evropské unie se tento týden setkali na neformálním jednání v polské Wroclawi. Hlavním tématem rozhovorů byla propagace kvalitních potravin a zemědělských produktů. V EU funguje schéma zaměřené na propagaci potravin na unijním trhu i v zemích mimo Unii. Propagovány jsou přednostně jakostní potravinářské produkty, jejichž názvy jsou v EU chráněny pro jejich specifické vlastnosti nebo význačnou reputaci.

Česká republika má již dvě desítky chráněných názvů, mezi nimi například piva z Českých Budějovic, Hořické trubičky nebo Karlovarské oplatky. Současný systém by měl doznat změn, aby lépe vyhovoval aktuálním potřebám, včetně propagace regionálních produktů uvnitř EU a evropských produktů ve třetích zemích.

„Podporujeme zařazení propagace místních a regionálních produktů do evropských propagačních programů. Může to efektivně přispět k podpoře zaměstnanosti na venkově, vytváření přidané hodnoty na farmách a pro spotřebitele zlepšit možnosti nakoupit kvalitní potraviny,“ řekl po jednání ministr zemědělství Ivan Fuksa, který českou delegaci vedl.

Třídenní setkání bylo také unikátní příležitostí pro aktivní agrární diplomacii. Uskutečnila se plánovaná bilaterální setkání ministra Fuksy s jeho italským kolegou Francescem Romanem a litevským resortním protějškem Kazysem Starkevičiusem, a také pracovní snídaně pořádaná českým ministrem pro kolegy z Velké Británie, Švédska a Německa.

Ministr vysvětloval pozice ČR k reformě Společné zemědělské politiky, navrhovaným změnám u národních doplňkových plateb pro rok 2012, dodržování podmínek směrnice o welfare nosnic či k evropskému potravinovému programu pomoci nejchudším.

V řadě neformálních rozhovorů došlo i na témata jako budoucí perspektivy chovu sladkovodních ryb a jeho místo v evropské rybářské politice, jehož hlavním propagátorem je právě ministr Ivan Fuksa.

Tereza M. Dvořáčková

tisková mluvčí MZe

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics
ISSN: 1804-1930


Kalendář


Podporujeme utipa.info