Zmutovaný kmen viru ptačí chřipky V Číně a Vietnamu

Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) upozornila na zmutovaný kmen viru ptačí chřipky. Migrace divokých ptáků zanesla virus zpět do zemí, kde byl vymýcen, a jeho zmutovaný kmen odolávající očkovacím látkám se šíří v Číně a Vietnamu. FAO vyzvala ke zvýšení bdělosti, aby se podchytil každý výskyt nákazy.

Virus ptačí chřipky je endemický na většině území severního a centrálního Vietnamu, nyní se rozšířil jeho nový kmen. Podle FAO ohrožuje již i Thajsko, Malajsii a Kambodžu a mohl by ohrozit také Japonsko a Korejský poloostrov.

Migrace ptáků během posledních dvou let zanesla virus H5N1 také do zemí, kde se již několik let nevyskytoval, např. do Izraele, na palestinská území, do Bulharska, Rumunska, Nepálu a Mongolska.

Virus rozšířili lidé zabývající se chovem drůbeže.

Podle WHO zemřelo na ptačí chřipku od roku 2003, kdy byla poprvé zjištěna, 331 lidí z 565 pozitivních případů. Bylo kvůli ní utraceno více než 400 milionů kusů domácí drůbeže a ekonomické ztráty dosahují 20 miliard dolarů.

Virus H5N1 byl utlumen ze většině z 63 zemí, kde jeho nákaza v roce 2006 kulminovala, ale zůstává endemický v šesti státech: Bangladéši, Číně, Egyptě, Indii, Indonésii a Vietnamu. Od roku 2008 je registrován postupný nárůst případů infekce.

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics
ISSN: 1804-1930


Kalendář


Podporujeme utipa.info