Dojnice trpí neznámým onemocněním
26.09.2011 | ÚZEI, Agronavigator.cz
V pohraničním německo-holandském území se v současné době množí zprávy o poklesu denní produkce mléka u dojnic v řádu 10 až 30 % přetrvávajícím po několik dní, jak uveřejnil Dr. Mark Holsteg z veterinární služby Severního Porýní-Vestfálska (NRW) v LZ-Rheinland.
U některých plemenic byl zjištěn až 50% propad mléčné užitkovosti. Vedoucí manažeři zemědělských podniků a veterinární lékaři shodně zaznamenali u některých plemenic přetrvávající teplotu 41 °C, letargii, kulhání a ojediněle průjem. Podobná pozorování byla hlášena i z Nizozemska, zde však u postižených plemenic dominoval průjem. Případy úhynu dosud nejsou známy.
Veterinární služba Zemědělské komory NRW předala vzorky odebrané nemocným zvířatům k další diagnostice. Postižené zemědělské podniky by měly u nemocných zvířat zajistit symptomatickou léčbu.
Protože v současné době není známo, zda se jedná o infekční onemocnění, nebyla přijata žádná zvláštní opatření. Nicméně je nutné zdůraznit striktní dodržování obecných hygienických pravidel, aby se zabránilo případnému zavlečení původců onemocnění na farmy.
Web-portál Agronavigátor podléhá licenci Creative Commons (Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla). Články lze šířit pouze s uvedením původní citace a s uvedením zdroje ÚZEI, Agronavigator.cz.
Další články v kategorii
- ČHMÚ identifikoval území, která jsou v Česku nejvíce ohrožená suchem (19.08.2026)
- Nekomplikujte farmářům prodej ze dvora. Senátorka Jarmila Smotlachová chce změnu zákona o EET (19.08.2026)
- Vědci zkoumali, jak může hospodaření udržet a zvýšit zásobu uhlíku v lesních půdách (19.08.2026)
- Inflace v EU v červenci vzrostla na tři procenta, v ČR byla druhá nejnižší (19.08.2026)
- Odborná cesta za piemonty do Itálie (19.08.2026)
- Senátní výbor žádá vládu o zřízení pracovní skupiny k velkoplošným požárům (19.08.2026)
- Děti poznávají řemesla přímo u výrobců. Učí se i pečovat o přírodu. (19.08.2026)
- Amazonský prales se sám regeneruje díky klíčovým stromům (19.08.2026)
- Rozloha chmelnic v Česku se mírně snížila, chmel se pěstuje na 4784 hektarech (19.08.2026)
- Kontrolou hygieniků v prvním pololetí neprošla pětina pražských školních jídelen a bufetů (19.08.2026)

Tweet



