Je rajčatová biošťáva „výživnější“?
30.09.2011 | bio-info.cz
Z nové studie vyplývá, že šťáva z ekologicky pěstovaných rajčat obsahuje větší množství bioaktivních polyfenolů než šťáva z rajčat pěstovaných konvenčním způsobem.
Studie publikovaná v listu Food Chemistry přispívá k probíhající diskusi o obsahu živin v ekologicky pěstovaném ovoci a zelenině ve srovnání s odrůdami pěstovanými konvenčním způsobem. Pomocí analýzy hlavních složek, kterou provedli vědci ze španělské Universitat de Barcelona , bylo zjištěno, že obsah 12 fenolových sloučenin a antioxidační vlastnosti se u vzorků bio a klasické rajčatové šťávy vzájemně liší.
Základní rozdíly mezi ekologicky a konvenčními zemědělskými systémy pěstování plodin jsou ve způsobech hnojení půdy, které pak může teoreticky ovlivnit složení živin ve výsledných potravinách.
Předchozí studie přinesly ale opačné výsledky. V roce 2009 vyvolala studie britské FSA polemiku tím, že uvedla, že zde neexistují žádné rozdíly, co se týče obsahu živin. Výzkum prováděný na London School of Hygiene & Tropical Medicine dospěl k závěru, že neexistuje žádný důkaz, který by podpořil ekologické zemědělství a tvrzení, že biopotraviny obsahují větší množství nutričních látek. Nicméně několik posléze publikovaných menších studií zjistilo vyšší množství živin u ekologicky pěstovaných potravin včetně jahod.
Navíc také výsledky francouzských vědců jsou zcela v rozporu se stanoviskem FSA, protože podle nich ekologické rostlinné produkty obsahují více sušiny a minerálů (železa a hořčíku) a více antioxidantů, fenolů a polyfenolů.
Zjištění nové španělské studie se tedy se závěry francouzských vědců shodují. Jejich odůvodnění se opírá o tvrzení, že v případě, kdy se pěstují rostliny za přispění umělých hnojiv, ztrácejí přirozené obranné mechanismy. To může vést ke snížení odolnosti rostlin vůči nemocem včetně snížení obsah minerálů, vitaminů a sekundárních metabolitů, které jsou považovány za látky prospěšné pro lidské zdraví.
Zdroj: Organic tomato juice more „nutritions“ than conventional juice?
Další články v kategorii
- Trutnov má přes 200 ptačích a netopýřích budek (27.02.2021)
- Jak pečovat o životní prostředí? Vzdělání dětí podpoří dotace (26.02.2021)
- Odstartoval import čerstvého tuňáka z Ománu do ČR (26.02.2021)
- Další záchyt infikovaného osiva papriky v zásilkách z Číny (26.02.2021)
- Šumperští začnou třídit také zbytky nedojedených jídel a prošlé potraviny (26.02.2021)
- Veterináři zmírnili opatření kolem ohniska ptačí chřipky v Podolí (26.02.2021)
- MŽP posílá 60 milionů korun na výsadbu stromů nebo tvorbu tůní a mokřadů (26.02.2021)
- Zvěř je přemnožená. Domácí zvěřinu však v obchodech prakticky neseženete (26.02.2021)
- Ohniska ptačí chřipky má stát pod kontrolou, není třeba se bát konzumace drůbežího masa či vajec (26.02.2021)