Cukr, káva, čaj... Ceny letí vzhůru. A bude hůř

Stane se pití čaje a kávy luxusem jen pro ty, kteří na to mají dost peněz? Podle dovozců to není v budoucnu až tak úplně vyloučeno. Už dnes tyto oblíbené "neřesti" v českých obchodech zdražují, stejně jako třeba cukr či jím slazené limonády.

A důvod? Je jich více. U cukru je na vině hlavně slabá úroda cukrové třtiny v Brazílii. "To vyhnalo světové ceny vzhůru a cukr atakoval historická maxima," říká Boris Tomčiak ze společnosti Colosseum.

Evropa je na dovozu této suroviny závislá, neboť sama EU brání vyšší produkci cukrové řepy. Členské země smí využít pro svou spotřebu jen část sklizně. Zbytek musí podle nařízení Bruselu dovézt.

Kdo si tedy rád pochutnává na sladkém nebo se neobejde bez slazených nápojů, musí si při nákupech připravit víc peněz. Už zdražila třeba Coca-Cola, kvůli drahému cukru a dalším rostoucím nákladům se zvyšují i ceny výrobků společnosti Kofola.

Například půl litru kokakoly dnes málokde pořídíte pod 20 korun. "Od srpna jsme byli nuceni upravit ceny některých našich výrobků," potvrzuje Milan Luzum z firmy Coca-Cola.

Zdražuje káva i čaj

Producenti sladkostí by kvůli drahému cukru také chtěli zdražit, ale kvůli tvrdé polské konkurenci a tlaku obchodních řetězců si to zatím nemohou moc dovolit. Oproti tomu káva již na pultech tuzemských obchodů zdražila. O několik korun zvýšily své ceny například Tchibo a Illy.

Ceny kávy na burzách se během posledních pěti let ztrojnásobily. Za tím stojí hlavně trvale rostoucí spotřeba. Káva se totiž stává stále oblíbenějším nápojem na obrovském čínském a indickém trhu. Kromě toho produkcí kávy zacloumala loňská špatná úroda v Kolumbii.

A kvůli rostoucí poptávce se proto rozšiřují plochy nových plantáží, kde se káva pěstuje. "Úroda v Jižní Americe je vysoká a momentálně nedostatek kávy na trhu nehrozí," doplňuje Tomčiak. Přesto se podle odborníků dá čekat maximálně zastavení růstu cen kávy, a to i v maloobchodu.

Ceny trvale rostou také u čaje. Za poslední rok zdražily různé odrůdy tohoto nápoje až o 60 procent. Stejně jako u kávy za tím stojí prudce rostoucí spotřeba v Číně a Indii, tedy v zemích, které dosud čaj prakticky jen vyvážely.

Nejsou sběrači čajových lístků

Dalším problémem je fakt, že i v miliardové Číně se kvůli nízkým platům těžko shání námezdní síla na trhání čajových lístků. Kvůli tlaku sběračů sice mzdy stouply za deset let zhruba čtyřnásobně, jenomže lidem v Číně se stále ještě vyplatí odejít za prací do továren ve městech, kde si vydělají více.

JAK SE MĚNÍ CENY

Cukr (průměrná cena za kilogram)

září 2011 24,03 Kč

září 2010 18,01 Kč

Káva

Tchibo, Illy zvýšily cenu kávy v Česku o koruny

cena kávy na světových trzích je letos nejvyšší za posledních 30 let

Čaj

kvůli vyšší spotřebě v Indii a Číně zdražuje čaj i v českých obchodech

vyšší ceny se projevují hlavně u sypaného čaje

Tisk

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics
ISSN: 1804-1930


Kalendář


Podporujeme utipa.info