Původním šumavským smrkům hrozí zánik
14.10.2011 | Denik.cz
Genové zdroje šumavského smrku jsou v ohrožení, původní a nejvitálnější smrky v národním parku téměř zmizely. Uvedli to odborníci na genetiku stromů při návštěvě Šumavy.
Podle vedoucího katedry dendrologie a šlechtění dřevin České zemědělské univerzity v Praze Jaroslava Koblihy tyto smrky zlikvidovaly velké větrné kalamity a také přemnožení škůdců, zejména kůrovců.
Původní šumavské smrky se podle dendrologů vyznačují některými konkrétními genetickými znaky a vlastnostmi, které se v dalších oblastech Česka nevyskytují, nebo jen velmi vzácně.
"Zatímco stromy, které nejsou na Šumavě původní, vynakládají veškerou svou energii na to, aby ve zdejších klimatických podmínkách přežily, původní smrky jsou v tomto směru mnohem odolnější. Mají specifický tvar koruny, lépe odolávají námrazám a sněhu, hůře se lámou, jsou méně náchylné k chorobám," vysvětlil náměstek ředitele parku Jiří Mánek.
Ohrožené generace
Podle Koblihy nejde jen o odumírání dospělých populací smrku ztepilého na řadě cenných lokalit na Šumavě, ale hlavně o jeho další generace. "Následná generace smrků může být ohrožena, došlo u ní k významné změně v genetické struktuře populací, k extrémnímu zúžení genetické rozmanitosti, což je základní předpoklad odolnosti populací k nejrůznějším vnějším vlivům," uvedl.
Přirozená obnova lesa, která se vyvíjí v jiných podmínkách než ve zdravém lese s existujícím mateřským patrem, není podle něj zárukou genetické a tím i fyziologické stability budoucích lesů. Spolu se svými kolegy, vedle zásahů proti kůrovci, doporučuje vedení parku zintenzivnit program péče o genové zdroje šumavského smrku. Mělo by se postarat o sérii jeho reprodukčních výsadeb.
Další články v kategorii
- Od srpna 2026 začnou platit první klíčové povinnosti PPWR. Jste připraveni? (26.06.2026)
- Jihlava nechá prověřit možné zdroje podzemní vody ve třech lokalitách (26.06.2026)
- Lokální hovězí ve veřejném stravování: šance či utopie? (26.06.2026)
- Vláda projedná vyšší dotace pro včelaře kvůli zdražování včelařského vybavení (26.06.2026)
- Vinařství Ludwig podalo ústavní stížnost, chce zvrátit rozhodnutí SZPI (26.06.2026)
- České lesy letos trápí dlouhodobé sucho, někde stromy ani nepřirůstají (26.06.2026)
- Změna v supermarketech v Česku: Obchody zavádí letní režim, mění otevírací dobu (26.06.2026)
- Prazdroj se ptá lidí, co pro ně znamená jít „na jedno“ a na festivalech nabídne alkotestery (26.06.2026)
- Získají podniky s více než 250 zaměstnanci většinu dotací na zpracování zemědělských produktů? (26.06.2026)
- Doporučení pro chovatele zvířat spojená s horkým počasím (26.06.2026)

Tweet



