Bio olivy z Itálie obsahovaly nebezpečný botulotoxin
31.10.2011 | novinky.cz
Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) nařídila okamžité stažení z tržní sítě plněné bio olivy značky Bio Gaudiano, původem z Itálie. Jak uvedl mluvčí SZPI Michal Spáčil, důvodem je nález botulotoxinu, látky, která závažným způsobem ohrožuje lidské zdraví.
„Výrobek byl distribuován i do České republiky, konkrétní kontaminovaná šarže nalezená ve Finsku se však do české tržní sítě nedostala,“ sdělil Spáčil.
Do České republiky bylo dodáno celkem 594 balení těchto oliv. Šarže označená „Best before 9/2012“, objem 314 ml, v níž byl botulotoxin ve Finsku laboratorně zjištěn, nebyla však do Česka dovezena.
Stažení, nařízené na základě principu předběžné opatrnosti, se týká všech šarží a velikostí výrobku s obchodním názvem Bio stuffed olives with almonds, olivy plněné mandlemi, zn. Bio Gaudiano, které byly vyrobeny v letech 2010 a 2011.
„Oznámení o nálezu botulotoxinu v tomto výrobku obdržela SZPI prostřednictvím systému rychlého varování pro krmiva a potraviny (RASFF), který spojuje země Evropské unie,“ připomněl mluvčí s tím, že SZPI v žádném případě nedoporučuje tento výrobek konzumovat.
Další články v kategorii
- Ceny potravin v roce 2026: Levné máslo a brambory, zdraží káva či kakao (26.12.2025)
- Pivovar Strakonice prodal meziročně více piva, letos investoval i do automatizace chlazení (25.12.2025)
- ČSÚ: Živý kapr letos stojí 126,23 koruny za kilogram, mírně víc než loni (24.12.2025)
- Udělejme z krmení zvěře vánoční zvyk, který opravdu pomůže (23.12.2025)
- Vláda souhlasí se záměrem obnovit daňové zvýhodnění vína, zákon připraví vlastní (23.12.2025)
- Čína zavádí vysoká cla na mléčné výrobky z EU, podle Bruselu neoprávněně (23.12.2025)
- Proč jedle neopadá a smrk je historicky králem českých Vánoc? (23.12.2025)
- Mýty italské kuchyně. Historik bourá legendy o ikonických pokrmech, čelí výhrůžkám (23.12.2025)
- Pavel Vacek: Kapr je jednička, sváteční polévky střídáme (23.12.2025)
- Potravinářská inspekce zjistila v tržní síti masné konzervy z dovozu falšované sníženým obsahem masa a s nedeklarovaným alergenem (23.12.2025)

Tweet



