Ne preventivnímu používání antibiotik
03.11.2011 | APIC-AK
Evropský parlament vyzval k upuštění od preventivního používání antibiotik v chovu užitkových zvířat.
Europarlament chce zakázat používání antibiotik v živočišné výrobě pouze z preventivních účelů. Kvůli zdravotním rizikům rezultujícím z vývoje rezistentních bakteriálních kmenů podpořili poslanci Evropského parlamentu postupné zavedení profylaktických zásad v chovu užitkových zvířat. Vzniku chorob by měl být zabráněno zlepšenou hygienou, ustájením, optimalizovanou chovatelskou praxí a přísnými preventivními opatřeními v rámci zajištění biobezpečnosti – zejména ve skupinovém odchovu mladých zvířat.
Poslanci EP požadují kromě toho i maximální možné oddělení účinných látek a funkčních charakteristik u humánních a veterinárních přípravků tak, aby se snížilo riziko přenosu baktérií rezistentních na antibiotika ze zvířat na lidi.
V zemědělství by měla být antibiotika, u problematických choroboplodných zárodků napadajících také lidský organismus, využita jako „poslední možnost“, pouze za jasně definovaných podmínek. Současně je nutné monitorovat vznik rezistence – pokud možno v každém jednotlivém případě. Celkově by se mělo minimalizovat používání antibiotik jak v humánní, tak také ve veterinární medicíně. (AgE)
Další články v kategorii
- Souhrn událostí uplynulého dne 17. 8. 2026 (18.08.2026)
- Na omezení dopadů sucha v dalších letech pozdě není, míní odborník (17.08.2026)
- Voda může chybět i ve veletocích, varuje bioklimatolog (17.08.2026)
- Silné značky tlačí řetězce do kouta. Případ sporu Coca-Coly a Penny Marketu ukazuje problém českého trhu (17.08.2026)

Tweet



