TZ Tuzemské bioproduky označí v budoucnu „Česká biozebra“ – jasný signál nefalšované domácí kvality biovýrobků
07.12.2011 | pro-bio.cz
Šokující zprávy o prodeji falešných biopotravin přicházející z Itálie jen dále legitimují snahu PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců vedoucí k zavedení značení výhradně tuzemských biopotravin. Ty podléhají přísným a nezávislým kontrolám českými kontrolními subjekty. Spotřebitel tak dostane jasný signál o domácím původu bioproduktu a s ním tak garantovanou jistotu, že biopotravina byla vyprodukována dle zásad a platných norem ekologického zemědělství.
„Samozřejmě chceme, aby logo ‚Česká biozebra' značila pouze a jenom české biopotraviny,“ potvrdila Kateřina Nesrstová, manažerka PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců. Zástupci PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců o zavedení značky již jednali i s ministrem zemědělství Ing. Petrem Bendlem.
„Na základě prvních jednání se zdá, že ministr zemědělství je k zavedení tohoto kroku také nakloněn, což velmi vítáme,“ sdělila Kateřina Nesrstová. Od roku 2014 budou pravděpodobně „Českou biozebrou“ označené české bioprodukty, a tak bude možné garantovat původ z tuzemské provenience.
Každý ekologický zemědělec či producent biopotravin v České republice podléhá minimálně jednou ročně kontrole jedné ze tří dozorových organizací. Ty jsou pověřeny k provádění kontroly v ekologickém zemědělství Ministerstvem zemědělství ČR a splňují přísná pravidla, jejichž dodržení je nutné jak k získání, tak následně i udržení akreditace. V případě pochybení při kontrole těmto dozorovým organizacím hrozí velmi vysoká pokuta.
Za PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců Sylva Horáková
Další články v kategorii
- Mýty italské kuchyně. Historik bourá legendy o ikonických pokrmech, čelí výhrůžkám (23.12.2025)
- Pavel Vacek: Kapr je jednička, sváteční polévky střídáme (23.12.2025)
- Potravinářská inspekce zjistila v tržní síti masné konzervy z dovozu falšované sníženým obsahem masa a s nedeklarovaným alergenem (23.12.2025)
- Babiš vloží Agrofert do fondu RSVP Trust (23.12.2025)
- Tento legendární stroj měnil venkov: Příběh nejrozšířenějšího traktoru Evropy (23.12.2025)
- Souhrn událostí uplynulého dne 22. 12. 2025 (23.12.2025)
- Letos se objevilo ve velkochovech deset ohnisek ptačí chřipky, stejně jako loni (22.12.2025)
- Ministerstvo životního prostředí vydalo poslední Věstník v roce 2025 (22.12.2025)
- Zvěřina ze střediska na Mostecku táhne, zájem je o divočáka na guláš (22.12.2025)
- Peněženku moc nešetří, čas ale ano. Češi cukroví čím dál víc kupují (22.12.2025)

Tweet



