La Bonnotte – nejdražší odrůda bramboru na světě
08.12.2011 | ÚZEI, Agronavigator.cz
Odrůda ’La Bonnotte’ se pěstuje pouze na ostrovech Noirmoutier a Jersey a je považována za kaviár mezi bramborami.
Odrůda bramboru ’La Bonnotte’ je raritou, která je také patřičně ceněna. Pěstuje se na malém ostrově Noirmoutier u francouzského pobřeží Atlantiku. Vzhledem k snazšímu poškození hlíz při mechanizované sklizni probíhá sklizeň ručně a dosahuje jen 20 tun za rok. Kilogram se prodává až za 500 EUR. Kvalita a jedinečná chuť bramboru vzniká používáním mořské trávy (čel. vochovité) jako hnojiva. Odrůda ’La Bonnotte’ má pevnou, nažloutlou dužninu a mírně slanou, citrónovou chuť.
Za vidinou jistých zisků pěstují tuto odrůdu v současné době také britští farmáři na ostrově Jersey a nazývají ji kaviárem mezi bramborami. Sklízené množství je zde větší a farmáři mají uzavřeny dodavatelské smlouvy s britskými supermarkety. Ty se týkají brambor dodávaných do Velké Británie a pro farmáře představují dobrý zdroj příjmů. V prvním roce pěstování dosáhla produkce na tomto největším Normanském ostrově přibližně 160 tun. Veškerá sklizeň byla prodána do vnitrozemí. Potravinářský řetězec Tesco v srpnu nabízel tyto delikátní brambory v přepočtu za cenu 4 EUR/kg.
Web-portál Agronavigátor podléhá licenci Creative Commons (Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla). Články lze šířit pouze s uvedením původní citace a s uvedením zdroje ÚZEI, Agronavigator.cz.
Další články v kategorii
- Souhrn událostí uplynulého dne – 4.5. 2026 (05.05.2026)
- Čerstvě utrženo se snaží dostat produkty zemědělců na trh přímo a rychle (04.05.2026)
- Mladí agrárníci z vládní iniciativy kryjí zakonzervování pachtu státní půdy na další desítky let (04.05.2026)
- Svaz pivovarů a MZe usilují o evropskou skupinu pro pivovarnictví (04.05.2026)

Tweet



