FAO očekává ve světě rekordní sklizeň pšenice

Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) očekává v tomto roce rekordní sklizeň pšenice. To vyplývá z aktuální zprávy organizace z 8. prosince.

Ve své analýze počítá FAO s globálním sklizeným množstvím 694,8 milionů tun. Tím by nová sklizeň pšenice překonala předchozí výsledek o 6,5 % (42,5 mil. t) a zároveň i dosavadní rekordní sklizeň z roku 2009/10 o 1,4 % (10,2 mil. t). Oproti poslednímu odhadu z listopadu zvedli experti FAO svou prognózu téměř o 4 %.

Vynikající sklizeň v Asii a černomořských zemích

K této korektuře experti dospěli na základě velmi dobré sklizně v Asii (Indie, Čína) a černomořských zemích (Rusko, Ukrajina). Poslední směrem nahoru korigovaná sklizeň v Austrálii, Kanadě a Argentině přitom ještě nebyla plně zohledněna.

Na novou rekordní hodnotu 682,8 mil. t by se mohla vyšplhat i globální spotřeba pšenice. Ta by mohla být téměř o 3 % vyšší (19,4 mil. t) než v posledním roce. Vzhledem k pozitivní bilanci produkce počítá FAO s nárůstem zásob v meziročním srovnání o 8 mil. t na téměř 195 mil. t. Podle odhadu FAO by zásoby vzrostly ještě více, pokud by větší část pšenice než obvykle nebyla použita ke krmným účelům. V souladu s vyšší poptávkou se zvýší také světový obchod s pšenicí o 8 mil. t na 133 mil. t a dosáhne tak po roce 2008 druhé nejvyšší hodnoty.

Web-portál Agronavigátor podléhá licenci Creative Commons (Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla). Články lze šířit pouze s uvedením původní citace a s uvedením zdroje ÚZEI, Agronavigator.cz.

Tisk

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics
ISSN: 1804-1930


Kalendář


Podporujeme utipa.info