Dánsko požaduje rozhodnutí o pěstování GMO

Dánsko jako předsednická země EU vyvíjí tlak v oblasti zelených biotechnologií. Národní zákazy pěstování v jednotlivých členských zemích EU by měly být nově regulovány, pokud možno v Radě Evropské unie pro životní prostředí v březnu.

Dánsko předložilo listinu o kompromisu při povolování geneticky modifikovaných organismů (GMO). Podle ní by měly být umožněny dohody jednotlivých členských států EU s navrhovateli, v nichž výrobce GM osiva upustí od prodeje v některých těchto státech. Dánsko usiluje o to, aby rozhodnutí padlo pokud možno ještě březnu v Radě Evropské unie pro životní prostředí.

Usnadnění národních zákazů pěstování

Podle návrhu Evropské komise by měly být národní zákazy pěstování usnadněny. Odmítavý postoj obyvatelstva by mohl v budoucnu pro zákaz stačit. Ekonomické odůvodnění možných rizik proto podle návrhu Komise pro jednání na národní úrovni může odpadnout. Projednávání se táhne již více než rok a půl. 22 členských států EU s návrhem Komise souhlasí.

Pět států EU návrh odmítá

Německo, Velká Británie, Francie, Španělsko a Belgie návrh odmítají a uvádějí různé důvody. Německo se obává, že by národní zákazy GMO mohly narušit vnitřní trh EU, Španělsko by chtělo v rámci EU prodávat svou GM kukuřici a Britové odmítají rozdrobení centrálního povolení v EU.

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics
ISSN: 1804-1930


Kalendář


Podporujeme utipa.info