Kategorie minipivovarů letos ozvláštní soutěž Pivex

Kategorie minipivovarů letos ozvláštní tradiční soutěž Zlatý pohár Pivex - pivo 2012. Dnes v Brně začalo druhé kolo hodnocení jubilejního 20. ročníku. Nabídka minipivovarů je v soutěži poprvé. Podle Richarda Morávka z pořádající agentury Snip soutěž novou kategorií reaguje na rostoucí popularitu a zájem konzumentů o piva z malých a restauračních pivovarů.

Do soutěže Pivex se nakonec přihlásilo deset minipivovarů. Degustátoři dnes budou hodnotit sedm světlých ležáků a tři tmavá piva. Je mezi nimi například Rampušák z pivovaru v Dobrušce, Lotr Pivovaru Groll Plzeň nebo Černé Poupě z Pivovaru Antoš ze Slaného.

Hlavní část soutěže tak jako v minulých letech obsadí průmyslové pivovary. Letos jich soutěží 16. Porotci budou ve dvoukolové soutěži vybírat z 45 značek piv. Loni se soutěže účastnilo 39 pivních značek od 19 výrobců. Soutěží v hlavních kategoriích, kam patří výběr nejlepšího světlého výčepního piva, světlého ležáku, nealkoholických piv a tmavých piv. Hodnotitelé vyberou i nejlepší kolekci piv a absolutního šampiona. Český svaz pivovarů a sladoven letos vybere také nejlépe umisťovaná piva v historii soutěže.

Soutěž Pivex patří k nejprestižnějším v zemi, v komisi vedle zástupců pivovarů usedají pravidelně také pracovníci výzkumného ústavu. Přihlášené vzorky se navíc hodnotí ve dvou kolech, v listopadu a v únoru. Při posuzování chuti piva, jeho plnosti, vůni i řízu se tak podle Morávka vyloučí statistické chyby a uspějí jen piva dlouhodobě kvalitní. V hlavní soutěži jsou zejména velké pivovary. Vybírá se tak z produkce Heinekenu, Plzeňského Prazdroje nebo Pivovarů Lobkowicz. Výsledky soutěže budou oznámeny 27. února na galavečeru pivovarníků a sladovníků ČR v Brně.

V zatím posledním, 19. ročníku zvítězil světlý ležák Zubr premium. Mezi světlými výčepními pivy zaujal porotu Gambrinus. Nealkoholickým pivům vévodil Staropramen nealko, nejlepší "jedenáctkou" v kategorii ležáků byl Velkopopovický kozel medium. Nejlepší kolekci piv měl přerovský pivovar Zubr. V soutěži se utkalo 39 pivních značek od 19 výrobců.

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info