Jsou porosty poškozeny vyzimováním?
08.03.2012 | ÚZEI, Agronavigator.cz
Mrazové období je u konce a pole jsou bez sněhu. Nastal čas zjišťovat rozsah možných škod způsobených vyzimováním porostů.
Příchod mrazů v únoru, v některých oblastech zesílených chybějící sněhovou pokrývkou, mohl vést k poškození porostů vyzimováním. Rozsáhlá tlaková výše „Dieter“ se středem nad severní částí Ruska se dva týdny starala o teploty okolo minus 20 °C. Rozsah možných škod se může lišit v závislosti na půdním druhu a plodině. Zimovzdornost je ovlivněna několika faktory: vývojovou fází rostlin, stupněm otužení, výživovým stavem a intenzitou a délkou trvání stresového období.
Dobrý vývoj porostů na podzim
Vzhledem k tomu, že ozimy byly na podzim dobře vyvinuté, vytvořily často bohatou kořenovou hmotu, a to i v hlubších vrstvách půdy. Promrzání svrchních vrstev půdy způsobilo značné problémy – v důsledku mrazů docházelo ke zvedání svrchních vrstev půdy, což vedlo k zpřetrhání kořenů rostlin. Obzvlášť ohrožen je ječmen. Pšenice je sice ohrožena také, ale může se s touto stresovou situací lépe vyrovnat. U řepky většinou tento problém není zásadní, hlavním problémem je lokalizace kořenového krčku – pokud není uložen dostatečně hluboko v půdě, zmrzne.
Stanovení škod ve správném rozsahu
Po skončení mrazového období a roztátí sněhové pokrývky na polích je možné porosty zkontrolovat a posoudit. K odhadnutí škod vyzimováním je potřeba zaměřit pozornost především na vitalitu rostlin, hustotu porostů, rozložení rostlin a napadení škůdci. Pokud jsou škody stanoveny ve správném rozsahu a brzy, mohou být včas zavedena potřebná opatření. Nezbytné je aktuální zásobení dusíkem a jinými důležitými živinami, které podporuje regeneraci rostlin. K přežívání přispívají také dostatečné srážky.
K tématu zaorání
Doporučuje se vyčkávat a v klidu popíjet čaj. Není dobré činit ukvapená rozhodnutí na základě povětrnostních podmínek. Obiloviny se v současné době teprve probouzejí. Zaorání má smysl až tehdy, pokud by výnos v důsledku poškození mrazem mohl klesnout více než o 50 procent.
Web-portál Agronavigátor podléhá licenci Creative Commons (Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla). Články lze šířit pouze s uvedením původní citace a s uvedením zdroje ÚZEI, Agronavigator.cz.
Další články v kategorii
- SVS odhalila týrání zvířat v psím hotelu v Praze 8 (17.06.2026)
- Ve znalosti piva mají Češi mezery. Tápou v surovinách i době výroby (17.06.2026)
- Jezdci.cz: Klempíř zrušil vyjmutí pastvin z ochrany v kauze Hřebčína Napajedla (17.06.2026)
- Vědci v Polsku zřejmě poprvé zachytili na videozáznam, jak vlci útočí na zubry (17.06.2026)
- Lesy ČR pokračují v projektu nového sídla za dvě mld., letos chtějí mít povolení (17.06.2026)
- V Kauflandu odhalila inspekce falšované medy (17.06.2026)
- Ředitelkou PK jmenována Zuzana Biniová (17.06.2026)
- Reportáž České televize z konference Automatizace v potravinářství (17.06.2026)
- Pokles cen zemědělských výrobců snižuje ziskovost zemědělců i možnosti investic (17.06.2026)
- Lidé ji fotí, ochranáři proklínají. Co je zač lupina, která dobývá Česko (17.06.2026)

Tweet



