Nová metoda k odhadu rizik infekce zakrslou snětí pšeničnou
05.04.2012 | ÚZEI, Agronavigator.cz
Vědci z bavorského Zemského ústavu pro zemědělství (LfL) vyvinuli nový postup, který umožní ještě před výsevem stanovit riziko infekce pšenice snětí Tilletia controversa.
Jak bylo minulý týden v rámci spolkového programu Ekologické zemědělství a jiné formy udržitelného zemědělství (BÖL) prezentováno, podařilo se vědcům pomocí mokré filtrace určit potenciál spor v půdě před výsevem. Při zjištění hodnoty překračující 50 spor na 10 g půdy se pěstování pšenice nedoporučuje, protože by za příznivých infekčních podmínek mohlo dojít k silné kontaminaci sklizňového produktu. Ačkoli tato metoda ještě není zcela propracovaná, vyvolává jak v ekologickém, tak i v konvenčním zemědělství velký zájem, informoval Spolkový ústav pro zemědělství a výživu (BLE).
Navzdory používání certifikovaného osiva bylo v roce 2011 především v Bavorsku postiženo infekcí zakrslé sněti pšeničné mnoho konvenčně hospodařících podniků. Navíc pro konvenční pěstování v současné době neexistuje účinné, povolené mořidlo proti této chorobě. Aby byla kontaminace půdy sporami co možná nejnižší, je nutné přihlížet také ke kontaminaci zrna sporami před výsevem, zdůraznil ústav BLE s odvoláním na výzkumné výsledky LfL. U certifikovaného osiva by neměla být překročena stávající mezní hodnota 20 spor na zrno.
Dostupné odrůdy pšenice vykazují velké rozdíly v náchylnosti k zakrslé sněti pšeničné. Spolehlivý seznam odrůd s uvedením jejich náchylnosti bude k dispozici až na základě vyhodnocení dalšího pěstitelského roku. (AgE)
Web-portál Agronavigátor podléhá licenci Creative Commons (Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla). Články lze šířit pouze s uvedením původní citace a s uvedením zdroje ÚZEI, Agronavigator.cz.
Další články v kategorii
- Sucho žene zvířata na jatky (16.08.2026)
- Lesy v Pardubickém kraji se mění ve prospěch listnatých dřevin (15.08.2026)
- Hašení požáru špatnými hasicími prostředky, říká o Babišově koalici proti suchu zemědělec Štefl (14.08.2026)
- Evropu sevřela už pátá letošní vlna veder. Opět za ni může tepelná kupole (14.08.2026)
- Experti: Sucho v ČR pomůže řešit kombinace zadržování vody v krajině a nádrží (14.08.2026)
- Vláda chce na boj proti suchu čtyři miliardy korun a speciální zákon (14.08.2026)
- Horké a suché počasí nahrává vosám. Jejich hnízda letos rostou za mimořádně teplých nocí rychleji (14.08.2026)
- Společnost Maso uzeniny Polička se po dvou letech ztrát vrátila k zisku (14.08.2026)
- Extrémní půdní sucho sužuje Česko. Rostlinám dochází voda (14.08.2026)
- Do Česka přichází nový burgerový řetězec. Zrodil se ve zrušených záchodcích (14.08.2026)

Tweet



