Světová produkce rajčat
06.04.2012 | ÚZEI, Agronavigator.cz
Vývoj světové produkce rajčat sleduje demografický vývoj různých kontinentů. Čína s více než 40 mil. t (cca 34 mil. t pro trh čerstvých rajčat) tvoří třetinu celkového objemu produkce, následovaná USA (14 mil. t), Indií a Tureckem (obě země zhruba po 10 mil. t).
Na americkém kontinentu dominují USA, které produkují přibližně 12 mil. t průmyslových rajčat; o produkci pro severoamerický trh čerstvých rajčat se podle sezónního toku dovozu/vývozu mezi sebou dělí Mexiko, USA a Kanada. Brazílie (celková produkce téměř 4 mil. t, převážně pro trh čerstvých rajčat) produkuje také pro domácí trh.
V Africe byla zaznamenána stoupající produkce rajčat. Egypt je s objemem více než 9 mil. t největší africkou produkční zemí a zásobuje téměř výhradně trh čerstvých rajčat; s velkým odstupem následují Nigérie, Maroko (> 1 mil. t) a Tunisko.
V Evropě je nadále největší produkční zemí průmyslových rajčat Itálie (cca 5 mil. t), produkce pro trh čerstvých rajčat však zde klesá. V tomto tržním segmentu se drží na vedoucí pozici Španělsko s objemem produkce přes 2 mil. t, je však vystaveno konkurenčnímu tlaku Maroka. Nizozemsko a Belgie zvyšují svou produkci, profitují přitom z příznivé energetické politiky.
Monatsschrift, 100, 2012, č. 3, s. 156http://www.nzpk.cz/objednavka-reprograficke-sluzby/
Web-portál Agronavigátor podléhá licenci Creative Commons (Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla). Články lze šířit pouze s uvedením původní citace a s uvedením zdroje ÚZEI, Agronavigator.cz.
Další články v kategorii
- Napadne i přes deset centimetrů sněhu, ukázali meteorologové mapu srážek (13.02.2026)
- Vinaři diskutovali udržitelnou budoucnost tuzemského vinařství (13.02.2026)
- Odborníci hledali, jak upravit ukrajinskou ekologickou legislativu pro vstup do EU (13.02.2026)
- Senát podpořil vládu v odmítání systému obchodu s emisními povolenkami ETS 2 (13.02.2026)
- Pestrá krajina vzniká díky individuálnímu přístupu sedláků k místům, kde žijí a hospodaří (13.02.2026)
- To tu nebylo víc než 10 let. V Česku je mimořádně nízký tlak vzduchu (13.02.2026)
- Souhrn událostí uplynulého dne 12.2.2026 (13.02.2026)
- Vinaři: Voda a její udržení v půdě je největší výzvou ve vinohradnictví v Česku (12.02.2026)
- Nový trend? Pivo s minimem cukru cílí na fitness generaci (12.02.2026)
- Čína sníží maximální clo na dovoz mléčných produktů z EU na 11,7 % (12.02.2026)

Tweet



