Poláci přiznali, že stáhli 800 tun soli a potravin. Trvalo jim to měsíc

Polsko téměř po měsíci a půl od vypuknutí solné aféry přiznalo, že stáhlo z tamního trhu téměř 800 tun odpadní soli a potravin, které tuto sůl obsahovaly. Dosud její hygienici ujišťovali, že sůl je neškodná, což dnešní přiznání popírá. Čeští inspektoři jsou pobouřeni a prohlašují, že Polsko poškozuje evropské spotřebitele.

Česká strana navíc dosud nedostala od zahraničních kolegů seznam konkrétních stažených potravin, což jí ztěžuje kontrolu. "Je to flagrantní porušení všech závazných dohod. Budeme vyžadovat splnění všech povinností z polské strany a zároveň nastolení takových opatření, která by zabránila opakování této situace," řekl iDNES.cz mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) Pavel Kopřiva.

Poláci konkrétně do systému rychlého varování (RASFF) zadali informaci o tom, že stáhli 793 tun soli a potravin z polského trhu. Podle Kopřivy to bylo zhruba 500 tun soli a 300 tun výrobků, které jí mohly obsahovat. Z celkového objemu stažených potravin pak byla do oběhu vrácena jen desetina prověřených výrobků, co se stalo se zbylými 90 procenty Poláci ve zprávě neuvedli.

"Ze zprávy vyplývá, že Polsko stáhlo potraviny z trhu. Toto právo však upřelo spotřebitelům jiných zemí EU tím, že příslušné informace nepředalo zákazníkům v ostatních členských státech. Polsko tak nezajistilo stejnou míru ochrany spotřebitele ve všech státech Unie, ale pouze na svém území. Hrubým způsobem tím porušilo základní principy evropského práva," prohlásil Kopřiva.

SZPI upozorňovalo na to, že má neoficiální informace o stahování zdraví škodlivých výrobků na polské straně už před dvěma týdny. Polský postup v celé věci pak označila za zoufalý.

Bezmoc vůči polské straně však nekončí. SZPI totiž po Polácích chtěla konkrétní seznam výrobců, kteří sůl do potravin přidávali, i značek polských potravin, v nichž existuje podezření na přítomnost odpadní soli. To však v systému rychlého varování chybí. "Pro dozorové orgány je tak prakticky nemožné zajistit stažení podezřelých potravin v jiných členských státech EU, je to jako hledat jehlu v kupce sena," uvedl Kopřiva.

Ministerstvo zemědělství chce nyní vyvinout tlak na Evropskou komisi, aby se do celé záležitosti aktivně vložila a Poláky si za jejich chování "podala". "Záležitost aktivně řešíme a budeme opětovně vyvíjet tlak na Brusel, který má využít veškerých prostředků k tomu, aby Polsko k předávání informací přistupovalo zodpovědně," prohlásil náměstek ministra zemědělství Martina Hlaváčka.

Tisk

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info