Pravda o zdražení jídla. Stojí víc, než říkali politici

Ceny základních potravin rostou v Česku více, než ve svých předpovědích ohledně zvýšení sazeb DPH očekávali vládní politici.

Zdražení bylo buď velmi rychlé a razantní (vajíčka, některé druhy pečiva), nebo postupné a rozložené do několika měsíců (mléčné výrobky, maso).

Důvodem je především zvýšení DPH a rostoucí náklady na pohonné hmoty, pouze v případě vajíček mohou jít vysoké ceny na vrub nepřipravenosti producentů na nové nařízení Evropské unie týkající se chovu slepic a následného nedostatku vajec na trhu.

Vyplývá to z porovnání cen v několika velkých tuzemských řetězcích ve Zlínském a Jihomoravském kraji (Billa, Tesco, Albert, Penny Market, Kaufland a Lidl).

Základní nákup obsahující pouze chleba, jedno mléko, rajčata, sýr, minerální vodu, šunku, vajíčka a margarín Rama stál vloni v prosinci 382 korun, nyní je to 422 korun.

Dražší je téměř vše

Z cenového porovnání nicméně vyplývá, že ceny nyní už nerostou tak rychle jako v prvních měsících roku. U některých potravin - jako třeba zmíněná vajíčka - už dokonce došlo k mírnému poklesu.

Zvýšené ceny potravin tak vytáhnou z kapes lidí desítky korun navíc při každém průměrném nákupu. Vládní politici včetně premiéra Petra Nečase a ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka přitom při zvýšení DPH říkali, že se ceny zvednou maximálně o jedno procento.

Většina základních potravin ale ve skutečnosti zdražila výrazněji.

Například kilogram zadního hovězího stál v prosinci asi 176 korun (průměr ze všech sledovaných obchodů), v březnu se dal koupit o dvacet korun dráž. Kilo šunkového salámu stálo na konci roku v průměru 118 korun, nyní je cena 121 korun.

Podobně rostla i cena pečiva. Chléb stál na konci roku necelých dvacet korun, nyní stojí v průměru přes 22 korun. Polotučné mléko se dalo na konci roku koupit od 13 do 14 korun, nyní stojí až 18 nebo 19 korun.

Řádově o desítky haléřů stoupla také cena jogurtů nebo tvarohu. Dražší jsou i minerální vody - zatímco v prosinci stál litr v průměru 8,35 korun, letos cena převýšila devět korun. Růst cen zasáhl i sýry - například jeden kilogram eidamu přišel na konci loňského roku v obchodech na 125 korun, nyní je to 126,50 haléřů.

O korunu víc stojí také kilo cukru, zvýšila se i cena vína. A třeba kilogram rajčat nyní stojí 44 korun, na konci loňského roku to bylo o čtyři koruny méně.

Brambory a pivo zlevnily

U některých potravin se přesto letos cena neměnila. Jedním z příkladů je třeba margarín Rama - ten stojí ve většině obchodů téměř stejně jako na konci loňského roku.

A ceny brambor nebo piva dokonce letos klesly.

Obecný růst cen v obchodech potvrzují také čísla Českého statistického úřadu. Právě potraviny se z velké části podílejí na růstu indexu spotřebitelských cen, který se meziročně zvýšil o 3,7 procenta. To je nejvíce od čtvrtého čtvrtletí roku 2008.

Podle statistiků zdražily především základní potraviny jako maso, vejce, mouka, mléko a mléčné výrobky nebo zelenina.

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics
ISSN: 1804-1930


Kalendář


Podporujeme utipa.info