Podpořte tuzemák, žádá likérka EU. Nelíbí se jí dotování rumu z Karibiku

EU hodlá v rámci rozvojové pomoci investovat v přepočtu až 130 milionů korun do marketingové kampaně na podporu karibského rumu. To se nelíbí největšímu výrobci českého tuzemáku, likérce Stock z Božkova u Plzně. Právě kvůli vstupu Česka do EU musel český rum změnit název na tuzemák. Stock teď chce po Unii požadovat peníze na podporu produkce tohoto alkoholického nápoje.

Firmě se nelíbí, že nová kampaň má zemím Karibiku pomoci bojovat proti chudobě. Komise, jejíž rozvojový fond projekt financuje, vybrala rum proto, že je v Karibiku silným ekonomickým odvětvím, které zaměstnává velkou část obyvatel.

EU posílá peníze na projekty rozvojovým zemím poměrně často, dokonce je největším poskytovatelem tohoto typu pomoci. Peníze dostávají zpravidla země, které bývaly koloniemi členských států EU. Africkým státům pomáhá EU například s podporou exportu banánů.

Rum vs. tuzemák

Tuzemský rum, lihovina, jejíž tradice sahá do 19. století, musela v souvislosti se vstupem ČR do EU opustit vžitý název a nahradit jej označením tuzemák. Pojmenování rum podle pravidel EU mohou nést pouze výrobky z třtinového destilátu, tuzemák je většinou z lihu z cukrové řepy.

"Pokud již EU hodlá podporovat produkci lihovin, například s ohledem na vytváření pracovních příležitostí, měla by tak činit ve svých členských zemích, nikoli v zámoří," řekl generální ředitel Stocku Plzeň Petr Pavlík.

"Nevidíme absolutně žádný důvod, proč by Evropská unie měla podporovat prodej lihovin z Karibiku, tedy z území mimo EU. Poškodilo by to všechny evropské výrobce lihovin a nejvíce právě tuzemák," poznamenal.

Podle něj unijní úředníci přehlížejí lokální značky se stálou ověřenou recepturou a dlouhou tradicí a podlehli tlaku globálních producentů. Stock Plzeň se proto obrátí na české europoslance s žádostí, aby proti podpoře karibského rumu vystoupili, případně se zasazovali o podporu tuzemáku.

Evropská unie je největším poskytovatelem rozvojové pomoci na světě. Loni EU a jejích 27 zemí na tento účel vydaly podle dat OECD z počátku tohoto měsíce dohromady 53 miliard eur, více než polovinu oficiální světové pomoci. Pomoc míří na projekty ve všech možných koutech světa.

Případná podpora tuzemáku, který těží výhradně z evropských surovin, má větší logiku než dotace směřující zcela mimo evropský region, tvrdí Pavlík. "V Česku odvádějí producenti lihovin na spotřebních daních miliardové sumy. Navíc v navazujících oborech stimulují zaměstnanost. Jejich podpora z unijních fondů by tedy byla určitě smysluplnější," uzavřel Pavlík.

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info