Do Jizerských hor se vracejí pstruzi
04.06.2012 | FinančníNoviny.cz
Pstruhy do potoků v Jizerských horách se v posledních letech snaží vrátit Lesy ČR. Její pracovníci od roku 2008 do tamních vod vysadili 50.000 čerstvě vylíhlých pstruhů potočních. ČTK to řekl mluvčí státní firmy Zbyněk Boublík.
"Vysazujeme je jednou ročně, na jaře," uvedl Boublík. Letos 10.000 plůdků pstruha vypustili v minulých dnech na dvou přítocích toku Lomnice u Nového Města pod Smrkem. "Vytypované úseky se nacházejí především v horních částech toků, které nejsou součástí vyhlášených rybářských revírů," řekl mluvčí.
Pstruzi v minulých desetiletích téměř vymizeli z Jizerských hor kvůli průmyslovým exhalacím z polských a německých elektráren a dalším škodlivinám. Nebyli schopni přežít v příliš kyselé vodě. Především díky odsíření nebo uzavření elektráren se ale životní prostředí i voda zlepšily a pstruzi nyní dokážou v potocích vydržet.
Jaká je úspěšnost vysazování pstruhů, bude známo ke konci letošního roku. "Chystáme monitoring úspěšnosti uchycení jedinců v jednotlivých lokalitách," dodal Boublík.
Vysazování pstruhů platí Lesy ČR z Programu 2020, zatím je to stálo 50.000 korun.
Další články v kategorii
- Úprava seznamu mléčných výživ stahovaných kvůli obsahu cereulidu (13.06.2026)
- Sladké, slané i masové. Otestovali jsme lízátko IKEA a výsledek překvapil (12.06.2026)
- Co rozhoduje o kvalitě kompostu? Výzkumníci ukazují, jak z bioodpadu vytěžit maximum (12.06.2026)
- Konec prázdných žaludků i bariér v učení: Ministerstvo školství spustilo program podpory pro ZŠ (12.06.2026)
- Sněmovní jednání svolané opozicí k dotacím Agrofertu skončilo bez výsledku (12.06.2026)
- Kuřata z Česka obsahovala pesticid. Varování dali slovenští veterináři (12.06.2026)
- Vědci testují nový způsob ochrany rajčat před bakteriemi pomocí virů (12.06.2026)
- Lesy ČR loni zvedly zisk o 12 procent na 5,3 miliardy Kč, státu z něj odvedou 3,3 miliardy (12.06.2026)
- Havlíček: Tresty za týrání zvířat jsou mírné a koalice je navrhuje zvýšit (12.06.2026)
- Šetrná turistika v chráněných oblastech – společný cíl Agentury ochrany přírody a krajiny ČR a Klubu českých turistů (12.06.2026)

Tweet



