"Bramborové hnutí" hýbe s cenami potravin v Řecku. Obchody musely začít zlevňovat zboží
13.06.2012 | iHNed.cz
Začalo to jako protest proti dovozu brambor z Egypta. Skupina řeckých zemědělců rozdala lidem v Soluni zdarma deset tun brambor a následně v dalším městě zorganizovala přímý prodej za třetinu běžné maloobchodní ceny. Úspěch na sebe nedal dlouho čekat.
Zatímco řecká ekonomika za poslední roky vytrvale klesá, ceny zboží v zemi naopak stoupají. Lidé se rozhodli proti zdražování potravin sami bojovat a jejich úsilí překvapivě přineslo své ovoce.
Jak informuje televize Al-Džazíra, řecký statistický úřad letos v dubnu zaznamenal, že se ceny brambor snížily oproti březnu 2011 o 24,6 procent, což je největší roční pokles ze všech komodit v zemi.
Za nevídaným poklesem stojí aktivita tzv. bramborového hnutí. Za jeho počátek se považuje letošní 5. únor, kdy skupina řeckých zemědělců z vesnice Nevrokopi rozdala lidem v Soluni zdarma více než 10 tun brambor.
Protestovali proti dovozu této plodiny z Egypta ve době, když jí oni sami měli plné sklady. K demonstraci se odhodlali pár dní poté, co zkrachovala jejich jednání s řeckým ministrem zemědělství a dovozci brambor.
Bleskový úspěchJiž za dva týdny si zemědělce z Nevrokopi pozvalo další město a zorganizovalo s jejich pomocí pro své obyvatele prodej brambor přímo od výrobců, bez prostředníků. Jeden kilogram plodiny díky tomu stál 25 centů (asi 6 Kč), což tehdy odpovídalo pouhé třetině ceny v obchodech.
O pár dní později se hnutí rozšířilo na kampus univerzity v Soluni. "Bál jsem se, že prodáme (jen) tři nebo čtyři tuny. Nakonec jsme během prvního dne prodali tun padesát," řekl pro Al-Džazíru profesor Christos Kamenidis.
Hnutí, které již působí v širokém okolí Soluně a šíří se na jih k Aténám, podstatně zahýbalo trhem s potravinami.
"Zvýšilo to konkurenci," tvrdí Kamedinis. "Obchody, které kdysi prodávaly za 75 centů, dnes prodávají za 45 centů. Slyšel jsem i o částce ve výši 19 centů."
Aktivita hnutí začíná mít vliv i na ceny dalších plodin. Poté, co si lidé začali kupovat přímo od obchodníků i olivový olej, mouku, rýži nebo med, klesly podle Al-Džazíry ceny těchto potravin v obchodech na polovinu.
Další články v kategorii
- Na omezení dopadů sucha v dalších letech pozdě není, míní odborník (17.08.2026)
- Voda může chybět i ve veletocích, varuje bioklimatolog (17.08.2026)
- Silné značky tlačí řetězce do kouta. Případ sporu Coca-Coly a Penny Marketu ukazuje problém českého trhu (17.08.2026)
- Happening v Telči upozornil na dlouhou cestu týraných zvířat k novým majitelům (17.08.2026)
- Melounobraní na Vysočině. Teplomilné plody dozrávají velmi brzy i ve vyšších nadmořských výškách (17.08.2026)
- Olivový olej je oblíbeným elixírem dlouhověkosti Čechů. Ale bude zase dražší (17.08.2026)
- Chovali je roky, teď stojí před nejtěžším rozhodnutím. Českým farmářům dochází čas i naděje (17.08.2026)
- Přichází studená fronta, dorazí i silné bouřky. Sledujte radar, kdy u vás udeří (17.08.2026)
- Mendelova univerzita a Nadace Partnerství společně zlepšují péči o nově vysazené stromy (17.08.2026)

Tweet



