Oteplováním půdy se uvolňuje desítky let vázaný půdní uhlík
22.06.2012 | ÚZEI, Agronavigator.cz
Oteplováním půdy se podle aktuálních výsledků studie Ústavu Maxe Plancka pro biogeochemii stále více do atmosféry uvolňuje také tzv. starý půdní uhlík, který byl v půdě vázán již před desítkami let. V důsledku tohoto efektu, který byl prokázán u čerstvě v půdě vázaného uhlíku, se zesiluje klimatická změna. K tomuto závěru dospěli vědci na základě polních pokusů prováděných na dvou lokalitách v USA – ve Wisconsinu a v Severní Karolíně.
Aby bylo možné odlišit starý půdní uhlík od uhlíku čerstvě vázaného v substrátu, byly pokusné oblasti více než deset let zásobovány izotopicky značeným uhlíkem. V půdních vzorcích odebraných z hloubky až 15 cm byl potom měřen obsah a stáří organicky vázaného uhlíku a za kontrolovaných laboratorních podmínek byla stanovena jeho teplotně podmíněná přeměna na oxid uhličitý.
Pouze 30 % celkem změřených skleníkových plynů pochází ze starého půdního uhlíku, rozklad již déle v půdě vázaného uhlíku však narůstá se stoupající teplotou minimálně tak silně jako u čerstvého půdního uhlíku. To může mít pro vývoj klimatu dalekosáhlé důsledky, zdůraznili vědci. Oteplování půdy a uvolňování skleníkových plynů se totiž vzájemně urychlilo pozitivní zpětnou vazbou. (AgE)
Web-portál Agronavigátor podléhá licenci Creative Commons (Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla). Články lze šířit pouze s uvedením původní citace a s uvedením zdroje ÚZEI, Agronavigator.cz.
Další články v kategorii
- Zjednodušení podmínek přesunu zvířat vnímavých ke katarální horečce ovcí do některých zemí (06.02.2026)
- Na Šumavě vzniká nová rezervace divokých koní, čtvrtá v jižních Čechách (06.02.2026)
- Nordzucker uzavře svůj slovenský cukrovar kvůli nízkým cenám cukru v EU (06.02.2026)
- Bluetongue: má smysl vakcionovat proti dalším sérotypům? (06.02.2026)
- Zvyšující se riziko horkých vln je rizikem i pro zemědělce, říká klimatolog (06.02.2026)
- Svazy: Obnovení dotace pro potravináře zvýší zpracovatelské kapacity v ČR (06.02.2026)
- Kontroly v KFC našly pochybení ve třetině případů, uvedla inspekce (06.02.2026)
- Inspektoři uzavřeli restauraci v lázeňském letovisku. Našli v ní plíseň i hmyz (06.02.2026)

Tweet



