Nový sklad brambor ve Švýcarsku
03.07.2012 | ÚZEI, Agronavigator.cz
Brambory jsou surovinou využívanou zpracovatelskými podniky během celého roku, takže tuto surovinu je nutno vhodně skladovat. Firma Geise-agro.com AG z Langenthalu společně se sdružením Kartoffelzentrale Amt Burgdorf (KAB) vybudovaly v Alchenflüh (Švýcarsko) centrum pro skladování, úpravu a balení brambor. Farmáři z okolí dodávají svou sklizeň brambor, které jsou nejprve zhruba přečištěny, ošetřeny proti klíčení a skladovány v dřevěných bednách/paletách při 8 °C pod zeleným světlem zabraňujícím vytváření solaninu. Později se brambory podle objednávek vyskladňují a případně balí pro maloobchod.
Skladový prostor zaujímá 10 000 m2 a je rozdělen do řady chladírenských komor, které celkem pojmou 20 000 t.
Celá budova je vybavena automatikou od Fäwa-System AG. V celém integrovaném systému je 1200 měřících míst, z nichž jsou data dodávána do centra a celou budovu lze vizualizovat, a tak kontrolovat a řídit. Veškeré kancelářské prostory jsou spojeny ethernetem.
Celý komplex sestávající z komponent dodaných od 15 firem je dokonale integrován. Za účelem energetických úspor je vše propojeno systémem I/O od firmy Wago. Tím je zajištěna úsporná regulace osvětlení, klimatizace, ochrany před světlem a snížení vývoje CO2.
Lebensmittel-Technologie, 45, 2012, č. 3, s. 16-17
Web-portál Agronavigátor podléhá licenci Creative Commons (Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla). Články lze šířit pouze s uvedením původní citace a s uvedením zdroje ÚZEI, Agronavigator.cz.
Další články v kategorii
- Udržitelnost dává smysl, říká jihočeský farmář. Dodává sýry na nejlepší smažák v Praze (20.04.2026)
- Souhrn událostí uplynulých dní 17.4.2026 - 19.4.2026 (20.04.2026)
- Vypěstovat melouny v Česku už není problém. Důležité je předpěstování i výběr vhodného druhu (19.04.2026)
- Inspekce zakázala prodej dalších kojeneckých výživ. Obsahují toxin cereulid (18.04.2026)
- Zelený kruh: Jedy na hraboše, ústupky lovcům vlků a krajina bez ochrany. Komu slouží ministři Šebestyán a Červený? (17.04.2026)
- Zájem spotřebitelů o České cechovní normy roste. Na Makro Czech Gastro Festu o nich Potravinářská komora přesvědčila stovky návštěvníků (17.04.2026)
- Zemědělci objevují zlatý důl v akumulaci: Bateriová úložiště mění pravidla hry (17.04.2026)
- Prazdroj inštaloval meteostanice na poslednej slovenskej chmeľnici (17.04.2026)
- Pardubičtí cestáři řeší křídlatku, invazní keř může zamořit velká území (17.04.2026)
- Sedláci představili novému vedení MŽP své postoje k aktuálním tématům ochrany přírody (17.04.2026)

Tweet



