Milovníky parmezánu by mohlo nasytit Česko

Když Itálií letos v květnu otřásla dvě ničivá zemětřesení, labužníci z celého světa se zděsili při pohledu na zničená kola parmezánu i na poničené provozy, v nichž se tento sýr vyrábí. Ztráty stále ještě definitivně vyčísleny nejsou a není pravděpodobné, že by hrozil nedostatek parmezánu na trhu. Ale pokud by někdy byl potřeba "náhradní" parmezán, jeho milovníci by ho měli hledat v Česku, napsala agentura Reuters.

Firma rodiny Brazzaleových, která má dvousetletou tradicí, po pádu komunismu v roce 1989 pročesávala region středovýchodní Evropy, dokud v České republice nenašla, co hledala: hlavně rozsáhlé pastviny pro krávy a lidi s dostatečnými odbornými znalostmi. V mlékárně v Litovli, která zahájila provoz v roce 2000, nyní pracuje více než polovina z 350 zaměstnanců rodiny Brazzaleových. Chlubí se tím, že je to největší výroba sýra typu parmezán na světě.

"Když jsme to tu viděli, okamžitě jsme si řekli, že to je ten kraj. Je tu hodně země, hospodářství jsou velká a dobře spravovaná," řekl Roberto Brazzale, šéf rodinné firmy. "Zdejší plemeno skotu je pro náš sýr dobré, řekl bych, že lepší než v Itálii," řekl. Litovelská mlékárna denně odebírá okolo půl milionu litrů mléka, což je podle Reuters asi osm procent celkové produkce v České republice.

V Itálii je rodina Brazzaleových jedničkou ve výrobě másla a jedním z největších výrobců sýra Grana Padano, který pochází z Pádské nížiny. Český parmazán Gran Moravia, který získal jméno po Velké Moravě, se vyrábí prakticky stejně jako jeho italští bratranci - Parmigiano Reggiano a Grana Padano. Tvaruje se do 36kilogramových kol a nechává se zrát devět až 24 měsíců. Mléko, ze kterého pochází, se stále kontroluje, dohlíží se třeba na výběr správné píce pro krávy, aby mléko získalo správnou vůni, jakou má tento tvrdý sýr mít.

Brazzale říká, že 70 procent sýra vyrobeného v Česku vyveze do Itálie, zbytek do dalších 54 zemí na celém světě. Jen čtyři procenta míří na český trh. Zemětřesení na severu Itálie z 20. a 28. května způsobila výrobcům parmezánu škody ve výši nejméně 150 milionů eur (3,8 miliardy korun). Poškozeny byly výrobny, místa, kde sýr zraje. Škody hlásili i výrobci v Pádské nížině, celkem podlehl zkáze skoro milion kol sýrů Parmigiano Reggiano a Grana Padano.

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info