Špatná pověst polských potravin Čechům nevadí, jejich dovoz roste

Dovoz polských potravin do Česka letos navzdory četným problémům s jejich kvalitou roste a do konce května se zvýšil meziročně o deset procent na 8,4 miliardy korun. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu. Také obchodníci tvrdí, že medializované aféry s nekvalitními polskými potravinami nesnížily v tuzemským prodejnách poptávku po tomto zboží. Polsko je po Německu druhým největším exportérem potravin do ČR.

Nejvíce za prvních pět měsíců vzrostl import polského masa a masných výrobků, meziročně o 29 procent na 2,1 miliardy korun. Výrazný nárůst vykázal také dovoz polských obilovin a obilných výrobků, jehož hodnota vzrostla o 22 procent na 1,1 miliardy korun.

Dodávky polských mléčných výrobků a vajec se zvýšily o 4,6 procenta na 1,65 miliardy korun. U zeleniny a ovoce vzrostl dovoz o 7,7 procenta na 828 milionů korun. Méně bylo letos z Polska do Česka dovezeno pouze kávy, čaje, kakaa a koření.

„Pokles zájmu o polské potraviny jsme nepocítili. V našem sortimentu jsou ale zastoupeny minimálně. Například v kategorii uzenin spolupracujeme z Polska pouze s jedním dodavatelem,“ sdělila mluvčí řetězce Tesco Stores ČR Eva Karasová. Snížení prodeje polských potravin neregistrují ani diskontní prodejny Lidl.

Nižší poptávku po polských potravinách připustil obchodní řetězec Albert. „Zájem o polské výrobky oproti uplynulému období klesl, ale vzhledem k tomu, že jejich zastoupení v naší nabídce není velké, nepociťujeme výrazný pokles prodejů v žádném segmentu,“ sdělila mluvčí řetězce Judita Urbánková, podle které stále více zákazníků sleduje původ nakupovaných potravin. „Není to pouze kvůli kauze s technickou solí v Polsku. Je to i díky obecné edukaci naší populace, která následuje evropský trend preference místních výrobků,“ podotkla.

Čeští spotřebitelé jsou letos zavaleni sérií zpráv o nekvalitních polských potravinách, kterou v únoru odstartovala tzv. solná aféra. Firmy zapletené v Polsku do tohoto skandálu prodávaly technickou sůl označenou jako jedlou výrobcům uzenin, zpracovatelům ryb, mlékárnám a pekárnám. Z těchto výroben se mohla dostat do obchodů v Polsku a možná i do zahraničí.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce na jaře zakázala prodej polských kvašených okurek a kysaného zelí, ve kterých zjistila zakázanou kyselinu mravenčí. Státní veterinární správa nepustila na tuzemský trh více než půl tuny čerstvého kuřecího masa z Polska a problémy byly také s polským kakaem, které obsahovalo pouze 80 procent kakaa.

Pověst polských potravin utrpěla další vážnou ránu v březnu, kdy tamní policie zadržela desítky tun prášku ze sušených zkažených vajec. Obsahoval několikasetnásobně více nebezpečných bakterií, než povolují normy. SZPI v dubnu zjistila, že na tuzemském trhu byly prodávány suchary, které obsahovaly tuto závadnou vaječnou moučku.

Dovoz polských potravin do Česka v posledních letech rychle rostl a jeho hodnota se loni ve srovnání s rokem 2000 více než zečtyřnásobila na rekordních bezmála 20 miliard korun.

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info