Brazílie předstihne USA v produkci sóji
28.07.2012 | ÚZEI, Agronavigator.cz
Poprvé v historii by měla Brazílie podle odhadů vyprodukovat větší množství sojových bobů než tradiční lídr Spojené státy.
Podle informací brazilské zemědělské poradenské společnosti Agroconsult poprvé v historii objem sklizených sojových bobů v zemi v běžném hospodářském roce předčí produkci Spojených států. S předpokládaným výnosem rekordních 83,1 milionů tun se Brazílie stane největším světovým producentem sóji. V loňském roce byla oseta sojovými boby celková plocha o rozloze 25 milionů hektarů, sucho na začátku letošního roku ale výnosový potenciál zmenšilo a zredukovalo sklizené množství na 66,4 mil. t. V letošním roce by mělo dojít k dalšímu nárůstu celkové výměry osevních ploch o 2,9 mil. ha na 27,9 mil. ha. Za předpokladu průměrných výnosů by mohla v příštím roce celková sklizeň dosáhnout asi 83,1 mil. tun. Pokud by se urodilo rekordní množství jako v roce 2010/11, mohla by se domácí produkce vyšplhat až na 86,9 mil. ha.
Brasilien übertrifft USA als bislang größten Sojabohnenproduzenten
Web-portál Agronavigátor podléhá licenci Creative Commons (Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla). Články lze šířit pouze s uvedením původní citace a s uvedením zdroje ÚZEI, Agronavigator.cz.
Další články v kategorii
- Sladké, slané i masové. Otestovali jsme lízátko IKEA a výsledek překvapil (12.06.2026)
- Co rozhoduje o kvalitě kompostu? Výzkumníci ukazují, jak z bioodpadu vytěžit maximum (12.06.2026)
- Konec prázdných žaludků i bariér v učení: Ministerstvo školství spustilo program podpory pro ZŠ (12.06.2026)
- Sněmovní jednání svolané opozicí k dotacím Agrofertu skončilo bez výsledku (12.06.2026)
- Kuřata z Česka obsahovala pesticid. Varování dali slovenští veterináři (12.06.2026)
- Vědci testují nový způsob ochrany rajčat před bakteriemi pomocí virů (12.06.2026)
- Lesy ČR loni zvedly zisk o 12 procent na 5,3 miliardy Kč, státu z něj odvedou 3,3 miliardy (12.06.2026)
- Havlíček: Tresty za týrání zvířat jsou mírné a koalice je navrhuje zvýšit (12.06.2026)
- Šetrná turistika v chráněných oblastech – společný cíl Agentury ochrany přírody a krajiny ČR a Klubu českých turistů (12.06.2026)
- ASZ ČR a SVTA požadují splnitelná pravidla pro ubytování na rodinných farmách v rámci agroturistiky (12.06.2026)

Tweet



